Een Hollandse Heilige - «T Wim Schelberg Schiedam had zich geen betere heilige kunnen wensen dan Liduina, geduldig haar lijden dragend, het eigen noodlottige verval accepterend en sterk verbonden met de Schiedamse bevolking zelf, voor wie zij - in de veertiende eeuw niet minder dan in de eeuwen erna - een aansprekend figuur was. Hoewel minder rooms dan vroeger, is de belangstelling voor en de verering van Liduina nog steeds een constante factor in Schiedam en deels ook daar buiten. Ze is één van de twee vrouwen - Aleida is de andere - met wie de naam Schiedam voor altijd verbonden zal zijn. Wereldwijd komt de naam voor: van Zuid- Amerika tot in de donkerste uithoeken in Afrika. Wie in Schiedam op zoek gaat naar Liduina en zich verdiept in haar geschie denis, komt zeker op bijzondere plekken terecht. Aan die sterke band met de Schiedammers en Schiedam heeft Liduina zelfs te danken dat ze sinds 1890 mag worden vereerd als heilige. De relatief grote katholieke minderheid droeg haar op handen en ondanks het feit dat alle verering tussen 14 april 1433 - haar sterfdag - en 14 maart 1890 - de dag waarop Paus Leo XIII haar verering als heilige per decreet officieel toestond in feite pure ketterij was, bleven Schiedammers 'hun' heilige Liduina trouw. Dat is niet veranderd tot op de dag van vandaag. Wie is Liduina? Want wie naar haar op zoek gaat in Schiedam, helpt het voor haar opgerichte stand beeld in de voorhof van de Grote kerk de kijker weinig: niet de door ziekte geplaagde, frêle 'maghet' staat daar, maar een weerbarstige, strenge klomp brons. Liduina lijkt nauwelijks een publiekstrekker. Alhoewel? De echt Nederlandse heiligen zijn dun gezaaid. Bovendien biedt het tot menselijke of historisch-wetenschappelijke proporties terugge brachte verhaal van Liduina en de devotie die rond haar persoon ontstond, een prachtige doorkijk naar een slordige zes eeuwen Schiedamse geschiedenis. Haar leven werd al tussen 1434 en 1436 voor het eerst beschreven. Dit werk van de hand van haar neef en huisgenoot Jan Gerlachszoon, diende als uitgangspunt voor een aantal andere nog in de vijf tiende eeuw vervaardigde vitae: die van Hugo van Rugge (voor 1440), Thomas a Kempis (1448) en Johannes Brugman (1456). Bovendien wordt van MM Zilveren beeldje van Liduina naar ontwerp van Charles Vos en gemaakt door zilversmid P.M. Kersten, (foto: St. Liduina Archief) 48 Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 12