rrasH-iTi, -Ufa*? a verering van heiligen op de wijze zoals dat daarvoor gebeurde, verwezen werd naar de niche van oubol ligheden waarmee je in de moderne tijd toch echt niet meer kon aankomen. Op zoek naar Liduina Toch kan Liduina zich nog steeds verheugen in de warme belangstelling van velen, al blijkt dat niet meer zo openlijk als voorheen. Het gewone Schie damse meisje heeft het op tijd van ruim zes eeuwen geschopt tot een van de meest bekende Nederlandse heiligen, patrones van de zieken en ziekenhuizen en naamgeefster van talloze katholieke instellingen, scholen en kerken. Haar naam geniet ver buiten de landsgrenzen bekendheid, getuige het verhaal van twee Zuid-Amerikanen die op Schiphol hun vliegreis onderbraken en een taxi namen om met de Liduina-biografie van C.M.G. Huysmans in de hand Schiedam aan te doen. Hij leeft voort in de namen van talloze vrouwen - zuster of leek - die naar haar vernoemd zijn en is bijna altijd onlosmake lijk verbonden met Schiedam. In Schiedam blijkt die verbondenheid onder meer uit talloze straatnamen, genoemd naar mensen die op de één of andere manier met Liduina te maken hebben gehad. Bovendien draagt één van de Schiedamse rondvaartboten haar naam en werd een schaatsbaan naar haar genoemd. Haar graf werd tijdens de restauratie van de Grote Kerk kort na de Tweede Wereldoorlog terugge vonden. Erin vond men een vrijwel compleet skelet van een vrouw, waarvan na pathologisch onderzoek in ieder geval kan worden vastgesteld dat ze vrijwel alle ziekteverschijnselen heeft gekend die in de vitae over Liduina beschreven zijn. Ook deze botresten werden overgebracht naar de Liduinakerk, maar ze zijn nog niet voor verering beschikbaar gesteld, omdat nog moet worden vastgesteld of het zich hier inderdaad om de stoffelijke resten van Liduina handelt. Misschien worden ooit de in 1615 gedolven resten en deze samengevoegd. Toen eind jaren zestig de Frankelandsekerk - middelpunt van de Liduina- verering in Schiedam - werd gesloopt om plaats te maken voor een nieuwbouwcomplex, werden alle relieken overgebracht naar de Rozenkranskerk aan de Singel, die in 1990 tot basiliek werd verheven. Wie naar Schiedam komt om Liduina te zoeken, misschien zelfs te bezoeken, moet zich wel verwon deren over de vrouw en haar geschiedenis. Over het bijzondere ervan. Over de plotselinge confrontatie met eeuwen kerkgeschiedenis bij het aanschouwen van dat roomse beeld in de voorhof van de inmiddels protestantse Grote Kerk. En over de vele plekken in de stad die nog steeds soms min of meer verborgen voor het vluchtige bezoekersoog aan haar herinneren. Scyedam jaargang 41 nr. 2 51

Scyedam | 2015 | | pagina 15