Wil de echte Liduina opstaan? Twee merkwaardige mysteries Dirk Jan List Dit jaar organiseren diverse Schiedamse instellingen activiteiten rond het thema jaar 'Liduina'. Het is immers op 14 maart precies 125jaar geleden dat paus Leo XIII de verering van Liduina officieel erkende. In tegenstelling tot wat je zou verwach ten is Liduina (1380-1433) dus nooit zalig noch heilig verklaard. Miraculeus Mariabeeld De Liduinacultus ontstond kort na de opleving van een lokale Mariacultus. Van Liduina is bekend dat zij als kind regelmatig naar de Grote of St. Janskerk ging om te bidden tot het Mariabeeld. Deze scene is afgebeeld in het boek van Johannes Brugman en eeuwen later ook door Schmiermann getekend. Dit Mariabeeld was niet zomaar een beeld. Brugman vertelt in zijn Vitae het verhaal van dit mysterieuze en miraculeuze beeld. Het houten Mariabeeld waartoe Liduina placht te bidden was kort voor 1380 gekocht van een beeldhouwer die het had gemaakt om te verkopen op de markt in Antwerpen. Toen de kunstenaar het beeld in een schip wilde laden om het naar België te vervoeren, bleek dat het beeld onmogelijk kon worden verplaatst. Wat de mensen ook deden, het Mariabeeld bleef op zijn plaats. Van pure ellende verkocht de beeldhouwer zijn werk aan de kerk in Schiedam. De gelovigen zagen in dit 'wonder' een teken van God. Het een en ander resul teerde in een lokale Mariaverering. Het is dan ook niet zo vreemd dat de vrome Liduina in haar jonge leven zich geregeld wendde tot Maria. Helaas heeft dit Mariabeeld de Schiedamse beeldenstormen van 1566 en 1572 niet overleefd. Een veel lagere prijs In Delft gebeurde in deze tijd iets vergelijkbaars. Ook in Delft woonde een godvrezende vrouw: Geer- truyt van Oosten (±1320-1358). Zij sloot zich aan bij de begijnen aldaar en is'1 wel zalig verklaard. Toch is tegenwoordig Liduina veel bekender dan Geertruyt. In 1381 werd de Nieuwe Kerk in Delft gesticht, naar aanleiding van een verschijning van Maria boven her Marktveld. Tijdens de bouw van de kerk - toen nog van hout gemaakt was er een kunstenaar die eveneens op doortocht was naar de jaarmarkt van Antwerpen of Brugge. Hij had onder meer een Mariabeeld bij zich. De Delftse kerk wilde dit beeld graag aanschaffen, maar kon het niet betalen. Ook hier was de kunstenaar niet in staat zijn beeld naar het schip verplaatsen. Ten einde raad verkocht hij het beeld toch maar aan deze kerk, zij het voor een veel lagere prijs dan hij aanvankelijk had vastgesteld. Rond dit beeld vonden meerdere wonderen plaats. Ook dit beeld heeft de beeldenstorm niet overleefd. Lidwina, na uvu val op 't ijs Begon uw weg naar 'tparadijs, Een weg van zwaar en bitter lijden Die uitkwam bij 't zoetst verblijden. Leer mij een zelfde weg te gaan Door steeds na 't vallen op te staand Het is zeer aannemelijk dat bij de verhalen rond deze dames vermeende feiten met elkaar zijn versmolten tot nieuwe verhalen. We moeten niet vergeten dat het boek van Brugman een hagiografie is, dat wil zeggen een publicatie, geschreven volgens een vast stramien met de intentie de beschreven persoon door de paus heilig te laten verklaren. Het in het Latijn geschreven en gedrukte boek 52 1) Zie: www.heiligen.net 2) Bron: www.heiligen.net: Gabriêl Smit Piet Worm, Roosjes uit de Hemeltuin, Utrecht, 1946. Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 16