Liduina en de stad Schiedam Wel degelijk een historische persoonlijkheid JefJansen Hoe zag Schiedam eruit in de tijd van Lid uina? Jef Jansen schildert de stad waarin onze stadsheilige opgroeide. En wat we ten we eigenlijk van haar? Hoe werd over haar geschreven en is dat wel echt ge beurd? Toen in het Liduinajaar 1980 een publicatie verscheen van de psychiater Stolk1' over het ziektebeeld van Liduina, merkte de recensent van De Volkskrant op, dat de auteur net zo goed een medisch rapport over Eline Vere had kunnen schrijven. Immers, aldus de recensent, Liduina en Eline Vere zijn beide het product van een schrijfprocédé, Liduina van een hagiografie en Eline Vere van een roman.2' Als hij bedoelde dat een hagiografie aan een bepaalde canon voldeed, waarbij de beschreven heilige zoveel mogelijk overeenkomsten heeft met het leven en lijden van Christus, en dat je die niet zonder meer als historische bron kunt gebruiken, dan had hij natuurlijk gelijk. De hagiograaf wilde aantonen dat Liduina de vijf stadia van de Via Mystica had doorlopen om uiteindelijk uit te komen bij de Unio Mystica ofwel de eenwording met God. Inderdaad rept Stolk met geen woord over dit aspect van haar levensbeschrijving. Logisch, de auteur was geen theoloog of neerlandicus maar een psychiater. Zijn belangrijkste conclusie was dat zij een hysterica was, die ook nog eens leed aan anorexia nervosa; zij had een ambivalent vaderbeeld en een angst voor wat het leven haar opdrong. Freudiaanser kan het niet. Maar, dat is mijn stelling, het gaat veel te ver om, zoals de Volkskrantrecensent deed, haar louter als het product van een middeleeuws literair genre te zien en om daarbij ook nog te poneren dat er in het Schiedam van haar tijd weinig tot niets gebeurde. Laat ik proberen haar niet alleen te situeren in haar tijd, maar vooral in haar plaats, namelijk de stad Schiedam. Liduina van Schiedam, laten we beginnen met Schiedam. Wat gebeurde er in die tijd in deze plaats? Strategisch gelegen Voor de Schiedammers onder mijn lezers vertel ik misschien niets nieuws, maar de stad Schiedam dankt in eerste instantie haar bestaan aan de Delf- landse en Schielandse zeewering die halverwege de dertiende eeuw werd aangelegd. Precies op de plek waar in die zeewering een dam werd gelegd, ontstond een kleine gemeenschap die misschien klein zou zijn 1) P.J. Stolk, 'De maagd van Schiedam; Een kritische hagiografie', Amsterdam 1980. 2) De Volkskrant, 17 maart 1980. S- LYDVWINA Maghet 14" April is. Liduina in P.H. Rosweyde, "Vita S.S. Virginum", Gemeentearchief Schiedam, collectie Liduina-comité. 56 Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 20