S. X vduitta beeld veroordeeld worden de kerk veertigduizend stenen te leveren, of anders per duizend stenen een gouden Arnoldusgulden te betalen. Het overgrote deel van de zaken ging overigens om te zoenen. En, wat misschien opmerkelijk is, hoewel het Schie- damse gerecht de hoge jurisdictie had, is tijdens het leven van Liduina niet éénmaal de doodstraf uitge sproken. Dit zou in de eeuw na haar dood regelmatig gebeuren, onder andere in de processen wegens tovery, (de heksenprocessen) waarvoor Schiedam nog eeuwen berucht zou blijven.5' Vrouwenklooster Dan het geestelijk leven in Liduina's tijd. Schiedam was als geheel één parochie en kende dus één paro chiekerk, in tegenstelling tot een stad als bijvoor beeld Delft, die er twee had. De Schiedams kerk was al in 1262 gesticht door Aleida. In de kerk waren wel meerdere vicariëen, altaren waaraan priesters verbonden waren die uit de opbrengst van aan de altaren gevestigde goederen de missen lazen. In Liduina's leven werd nog steeds aan de kerk gebouwd, wat onder andere bewezen wordt door de hierboven genoemde opgelegde steenleveran ties. Ook het gasthuis kende een eigen kapel met een daaraan verbonden priester. Dan was er nog het nog oudere begijnhof, bewoond door vroom levende vrouwen die echter niet aan een orderegel waren gebonden. Ook dit begijnhof kende een eigen kapel met een daaraan verbonden priester. Tijdens Liduina's leven, in 1405, werd er in de stad een vrouwenklooster gesticht, gewijd aan de heilige Ursula. Dit klooster, oorspronkelijk gevestigd aan het Oude Kerkhof, werd bevolkt door zusters die behoorden tot de derde orde van St. Franciscus. Dit klooster kreeg in 1424 een eigen kapel met een priester en een aantal rechten. Dat Liduina zich met deze orde verbonden voelde, is overigens iets wat uit haar levensbeschrijving blijkt, maar laten we die nog maar niet opvoeren als historisch bewijs. Stadsbrand Schiedam moest regelmatig gewapende manschappen leveren aan het leger van de graaf, met name in diens strijd tegen de heren van Arkel. In 1398 waren dat er 100, in 1402 waren het er 55, benevens vuurpijlen, brandladders en brandhaken, in 1405 100 man, in 1407 217 en in 1408 116. We moeten hierbij bedenken dat de stad in die dagen tussen de twee- en drieduizend inwoners telde. Dit moet dus een enorme invloed gehad hebben op de toenmalige samenleving, en geen wonder dat de dienstplicht dan ook ontdoken werd, zoals we straks zullen vernemen.6' Dan was er nog een andere gebeurtenis die op iedereen in Liduina's tijd een enorme indruk moet hebben gemaakt. Dat was de stadsbrand van 1428, waarbij een groot deel van de stad verbrandde, waaronder ook de kerk, en waarbij ook het eerder genoemde Ursulaklooster tot de grond toe afbrandde. Met behulp van het Sint Agathaklooster te Delft en 5) Gemeentearchief Schiedam, archief Gerechten van Schiedam, archiefnr. 454 inv. nr. 35. 6) J.H.W. Unger, 'Regestenlijst voor Rotterdam en Schieland tot in 1425', Rotterdam 1907. Liduina in H. Rosweyde, 'Generale legende der heiligen", Antwerpen 1711. Gemeentearchief Schiedam, collectie Liduina-comité nr. 5. Scyedam jaargang 41 nr. 2 59

Scyedam | 2015 | | pagina 23