ongetrouwde vrouwen die geen deel uit maakten van een kloosterorde maar midden in de wereld stonden. Deze ambitieuze vrouwen hadden niet minder voor ogen dan de wereldbekering. Dit gebeurde door werk in Nederlands-Indië maar ook door ongelovige fabrieksmeisjes te bekeren of van het katholieke geloof afgedwaalde meisjes weer binnen de kerk te leiden. Dit deden ze door clubhuizen op te richten, sociaal en cultureel werk te verrichten en zelfs door in een fabriek te gaan werken om in contact te komen met de arbei dersmeisjes. De beweging was hierdoor zowel naar buiten als naar binnen gericht. Geïnspireerd door het lijden van Christus, probeerden ze offers te brengen en aan verstervingen te doen. Het begon met een steentje in je schoen maar leidde vaak - onder invloed van Van Ginneken- tot heftige vormen van zelfkastijding en mishandeling. In 1928 werd de sociaal betrokken Mgr. Aengenent Scyedam jaargang 41 nr. 2 (1873-1935) tot bisschop gewijd. Zijn bisdom Haarlem strekte zich toen uit van Noord- tot Zuid- Holland en een deel van Zeeland. Aengenent was zeer geïnteresseerd in de jeugd- en jongerenbewegingen die in heel Europa ontstonden: de Boyscouts in Enge land, de Bundische Jugend in Duitsland, de Komosol in de Sovjet-Unie en ook het AJC (Arbeiders Jeugd Centrale) in het eigen Nederland. Aengenent vond dat ook de katholieken zon jeugdbeweging moest hebben. Hierbij dacht hij vooral aan de meisjes, want voor hen bestond nog niets. Hij gaf de "Vrouwen van Naza reth" de opdracht zon katholieke jeugdbeweging voor vrouwen op te richten. De leden van de "Vrouwen van Nazareth" waren overdonderd door deze opdracht, de wereldbekering diende hiervoor opgegeven te worden.Het grote succes van de Graal heeft er waar schijnlijk toe geleid dat hun aanvankelijke tegenzin is omgeslagen in begeestering. De Schiedamse afdeling van de Graal. Het uniform van de meisjes uit Schiedam bestond uit een zwarte rok met een gele blouse. Op de tweede rij tweede van rechts zit Jeanne van Deursen De vierde van rechts is vermoede lijk Corry Combrink. Als u iemand herkent, wilt u dat dan doorgeven? (Bron: gemeentearchief Schiedam, beeld nummer 00917)

Scyedam | 2015 | | pagina 29