gekleed waren in hun kleurrijke uniform of speciaal ontworpen kleding. Ook special effects zoals harde knallen of rook werden niet geschuwd. De (katholieke) media waren lyrisch over de uitvoeringen. Hoewel de tekst (of beter: rijmelarij) van Mia van der Kallen ook de nodige kritiek kreeg. Het volgende lekenspel werd dan ook niet meer door Van der Kallen geschreven, of kwam dat omdat ze in Berlijn was gestationeerd? Het Mysteriespel van Lidwina was geschreven door Liesbeth Allard op muziek van Tabitha Vermeulen met Procula Scholten als regisseur. Lidwina was een voor de hand liggende keuze, zij was de patroonheilige van bisdom Haarlem, bovendien was het op 14 april 1933 300 jaar geleden dat zij was gestorven. Het spel zou worden opgevoerd in het gloednieuwe stadion van de voetbalclub Xerxes in Schiebroek, vlakbij Wilgenpias. Was het Paaskruis sterk naar buiten gericht, het myste riespel van Lidwina was naar binnen gericht en sloot goed aan bij de idealen van de Graal. Het verhaal van het meisje dat op het ijs viel en haar rib brak, waarna ze de rest van haar leven lijdend op haar bed doorbracht, in navolging van Christus om zich te geven aan de wereld. Dit sloot goed aan bij de geloofsbeleving van de Graal, die vond dat meisjes en vrouwen zich dienend moesten opstellen en zich moesten geven aan de wereld. Op de dag van de uitvoering begonnen de Graal- meisjes met een mis door de deken van Rotterdam J.W. van Heeswijk. Duizenden meisjes zaten in het gras te kijken naar het altaar en de deken die voorging. Na de mis kwamen groepen Graalmeisjes uit andere delen van het land aan. Ze waren vroeg met bus of trein van huis gegaan om ook hun ingestudeerde bijdrage aan het mysteriespel op te voeren. Al lang voor half drie, de aanvangstijd van het spel waren de zestienduizend plaatsen in het stadion al bijna bezet. Het verhaal bestond uit vijf delen en werd door de verschillende Graalafdelingen uit Noord- en Zuid- Holland uitgebeeld. Onder een overdekte tribune stond zelfs een Standaartorgel waar de heer Dreesen op speelde. Aan één kant van het stadion stond een grote poort met daarop "Sanctus" (heilig). Het gebied achter deze poort stelde de hemel voor, hier speelde zowel het eerste als laatste deel van het mysteriespel zich af. In het eerste deel werd een Hollandse vrouw uitverkoren om Scyedam jaargang 41 nr. 2 67

Scyedam | 2015 | | pagina 31