de lijdensbruid van Christus te worden. In het tweede deel viel Lidwina op het ijs. De Schiedamse Graalleden hadden hier de hoofdrol zij speelden Lidwina en haar vriendinnen. Het schaatsen op het ijs werd verbeeld door te rolschaatsen. De Schiedamse meisjes hadden geoefend op stenen, maar in het stadion moest dit op gras waardoor Lidwina niet meer de enige was die viel! In het derde deel verzette de zieke Lidwina zich tegen haar lijden. Ze gaf zich over aan haar hartstocht, die in het lekenspel werd gesymboliseerd door een wit paard dat rondjes draafde. Het koor van de zintuigen en hartstochten joelde. Het vierde deel verbeeldde het lange lijden van Lidwina. In het vijfde deel werd Lidwina gekroond en opgenomen in de hemel. Naast de spreek- en zangkoren was de choreografie een belangrijk onderdeel van het lekenspel. Grote groepen identiek geklede vrouwen die als in één beweging allemaal naar één kant gingen of samen een figuur vormden. Ook in het mysteriespel van Lidwina werd hier veel gebruik van gemaakt. Graal leden gekleed in het graaluniform van hun stad of in speciaal ontworpen witte of donkere jurken die samen een figuur vormden. Dit is duidelijk te zien in deel 3 waar de zintuigen en hartstochten in beeld gebracht worden (zie illustratie pagina 66). Na het mysteriespel hield bisschop Aengenet een korte toespraak waarin hij de Graal bedankte voor de opvoering van het mysteriespel. Middels een speciale machtiging sprak hij de Pauselijke zegening uit over alle aanwezigen. Daarna was er nog een défilé van alle Graalafdelingen in uniform met vaandels, die allen met uitgestrekte opgeheven arm de groet "Vooruit!" brachten. Over de Graal in Schiedam is niet zoveel bekend. Op 3 januari 1931 werd het Graalhuis op de Lange Haven 92 geopend en ingewijd door de deken van Schiedam A.J.C. Schraag. In oktober 1931 ging directrice mejuf frouw F. Rammers werken voor de Graal op Java en werd zij opgevolgd door mejuffrouw H. Meertens. Vier jaar later op 4 oktober 1935 werd voor de Graalmeisjes in Zuid een Graalhuis geopend op de Hoofdstraat 65. Om Graallid te worden moest je contributie betalen. Nadat je een aantal maanden had rondgekeken, kon je de "inkleedingscursus" volgen en via het spaarsysteem de "Wijze Mieren" voor een uniform sparen. Het uniform van de Schiedamse afdeling was in de kleuren van Schiedam: een gele blouse met een zwarte rok. Bij het uniform hoorde ook een insigne van je rang. In 68 Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 32