Negen dagen lang gingen we dan elke avond om zeven uur naar de kerk om te zingen en te bidden. Elke avond ging er een processie door de kerk. Dan werd het grote zilveren beeld rondgedragen, dat nu nog in de basiliek te zien is. De eerste en de laatste avond van de novene was de processie heel lang. Er liepen bruidjes mee en de verkennerij, alle priesters en misdienaars, het kerk bestuur en achterin liep altijd burge meester Peek, met een brandende kaars in zijn hand. De kerk zat negen dagen stampvol...vol....vol. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. Zevenhonderd mensen konden er in. De vrouwen zaten links, de mannen rechts. We hadden niet veel te doen met ons comité. Het was elk jaar hetzelfde, we gebruikten hetzelfde boekje en de mensen kwamen toch wel massaal naar de kerk. Het beeld is op een gegeven moment gebroken. Maar we zetten het toch elk jaar weer neer boven het altaar, want uit de verte zag je dat niet. Maar dit kleine beeld is op dezelfde plek gebroken, kijk, dat kun je hier nog zien. Er was gewoon wat mis mee." Mevrouw Anneke Geerdes-Jonker Roelants is 89 jaar, maar ze weet het nog goed. "We gingen op bezoek bij mijn grootmoeder in huize Liduina. Daar was ze in 1932 gaan wonen, op een kamer boven de hoofdingang. We gin gen dan de trap op en bovenaan de trap, daar was het Liduinaraam. Ik wist dat ik een van de engeltjes was op dat raam, maar ik kon mezelf altijd zo slecht herkennen. Mijn moeder zei dan: 'Dat ben jij.' Mijn zus Reina is ook afgebeeld, en die herkende ik altijd meteen. Het terracotta ontwerp beeld (foto pagina 70) van mevrouw Geerdes is een van de vele voorwerpen die momenteel te zien zijn in de Liduina-tentoonstelling in de ba siliek. Openingstijden: donderdag, vrijdag en zaterdag, van 1 2 tot 16 uur. Het raam is nog steeds te zien in zorgcentrum Frankeland. Meteen bij de hoofdingang is het gedeelte waar Liduina is afgebeeld, geflankeerd door twee Schiedamse meisjes. De rest van het raam is in de Liduinakapel te zien. Daar zijn daar nog meer beelden en ramen van Liduina en haar wonder lijke leven te bezichtigen. De kapel is dagelijks open. Scyedam jaargang 41 nr. 2 71

Scyedam | 2015 | | pagina 35