al heette dit ritueel bij de joden uiteraard geen kerkgang maar tempelgang (zie Leviticus 12). Ten tijde van Liduina gold dit ritueel (telkens wanneer een vrouw het leven had geschonken aan een kind, ontving zij enkele weken later in de kerk een plechtige zegening) als een feestelijk familiegebeuren. In later tijd ging dat feestelijke er helemaal vanaf en werd de kerkgang juist als iets gênants ervaren. In Nederland is dit ritueel begin jaren zestig van de twintigste eeuw verdwenen, althans in de katholieke kerk. Na de beschouwingen over de vitae en de histori sche context neemt Herman Noordegraaf in enkele grote stappen de vereringsgeschiedenis van Liduina door, van de vijftiende tot in de twintigste eeuw. Hij vertelt ons over de volhoudendheid waarmee Liduina's heiligverklaring - of beter: de bevestiging van haar heiligheid is nagestreefd. Met succes: in 1890 bevestigde paus Leo XIII haar heiligheid waarna het feest in Schiedam en de rest van het toenmalige het bisdom Haarlem kon beginnen. Verbazingwekkend is wat Noordegraaf ons vertelt over de lotgevallen van het gebeente van Liduina: begraven, opgegraven en naar elders overgebracht, ten dele teruggebracht naar Schiedam, opnieuw opgegraven want bij de eerste opgraving bleek het niet om het juiste gebeente zijn gegaan, et cetera. Geheel nieuw in het boek is de bijdrage van Nelly Moerman over de houtsneden in een incunabel (wiegendruk) en in een postincunabel van de vita die op naam van de franciscaan Jan Brugman staat. Het betreft achtereenvolgens een Latijnse uitgave - de taal waarin Brugman zijn verhaal heeft geschreven uit 1498 en een uitgave met de Neder landse vertaling daarvan uit 1505; beide verzorgd door Otgier Nachtegael te Schiedam en voorzien van dezelfde houtsneden. Kort en trefzeker laat Moerman zien met welk raffinement de kunste naar (mogelijk Jacob Cornelisz van Oostsanen) zijn publiek bij het gebeuren weet te betrekken. De afbeelding van Liduina's val op het ijs, een icoon in de Nederlandse cultuurgeschiedenis, is geïnspireerd op de beeldtraditie van de zogenoemde 'bezwij mende Maria', zoals te zien is op een schilderij van Rogier van der Weyden uit circa 1435 (in het Prado Museum te Madrid). Hoe belangrijk zelfs minieme details kunnen zijn voor de reconstructie van het verleden, illustreert Moerman aan de hand van de schaats van Liduina: de licht beschadigde houtsnede uit 1505 suggereert een prikschaats, de niet beschadigde gravure uit 1498 toont echter dat het om een gewone (afgeronde) schaats gaat. Na een korte bijdrage van Ria Janse over het prach tige bronzen Liduinabeeld aan het Oude Kerkhof achter de Grote of St.-Janskerk, en een meditatieve beschouwing van Mgr. P. Vismans, die van 1981 tot 2011 pastoor was van de Schiedamse basiliek van de H. Liduina en O.L. Vrouw van de Rozenkrans, volgt een lange door Ruud Poels vervaardigde inven taris. Het betreft een alfabetisch overzicht (naar plaatsnaam, voorafgegaan door een uitgebreide rubriek over de vele vindplaatsen in Schiedam) van gebouwen en organisaties die Liduina's naam dragen of droegen, alsmede van gebouwen waarin beelden, glas-in-loodramen of andere beeltenissen van Liduina te zien zijn. Dit overzicht is een substan tiële verbetering en uitbreiding van het overzicht dat Wim Groenendaal vervaardigde voor de eerste editie van Beelden van Liduina in 1999. Het overzicht heeft iets confronterends. Een prachtig beeldverhaal bieden bijvoorbeeld de ontwerptekeningen voor de gebrandschilderde ramen van de Frankelandse kerk, vervaardigd door de Schiedamse glazeniers André en Frits Henderickx. De ramen zelf zijn echter volledig verloren gegaan bij de sloop van de kerk in 1969. Schrijver dezes denkt met lichte weemoed terug aan de fraaie witte St.-Lidwinakerk in zijn woon plaats Tilburg, gesloopt in 2005. Begrijpelijker wijze ontbreken in het overzicht van Poels de vele duizenden Lidwina's of Liduina's die nog elke dag onze samenleving verblijden met hun lach, lied, blik, kortom hun aanwezigheid. Charles Caspers, Titus Brandsma Instituut, Nijmegen Herman Noordegraaf e.a., Beelden van Liduina. Heilige van Schiedam. Schiedam: Fonds Histori sche Publicaties Schiedam, 2015, 148 p., ill., ISBN 978-90-70450-37-3. Scyedam jaargang 41 nr. 2 73

Scyedam | 2015 | | pagina 37