Een Bovenaardse Vrouw: leven en lijden van Liduina opnieuw vertaald Liduina van Schiedam (1380-1433) had het lijden zó lief dat zij God smeekte om het te vermeerderen. Ze onderging haar ziekbed aanvankelijk met een gevoel van opstandigheid, maar later juist met een heilige vreugde. De laatste 33 jaar van haar leven was zij aan het ziekbed gekluisterd en heeft haar lichaam de grond niet meer aangeraakt. Mede dankzij enkele boeiende vitae die van haar vervaardigd zijn, bleef haar persoon ook latere generaties aanspreken. Vijf eeuwen na haar dood gold zij in de Rooms- Katholieke Kerk als een belangrijke beschermheilige van langdurig zieken. Vanaf circa 1960 sprak haar voorbeeld de gelovigen steeds minder aan. In het eerste deel van dit tweeluik schetst Charles Caspers de vereringsgeschiedenis van Liduina tot op heden. Het tweede deel bevat de door Rijcklof Hofman vervaardigde vertaling van de Vita Lidewigis van de hand van Thomas van Kempen. Hoewel het boek een wetenschappelijke uitstraling heeft, is het verrassend leesbaar. Dr. Charles Caspers is theoloog kerkhistoricus en wetenschappelijk secretaris; dr. Rijcklof Hofman is wetenschappelijk medewerker. Beide wetenschappers zijn verbonden aan het Titus Brandsma Instituut te Nijmegen. Na de hoofdstukken over de levens- en verstaanshorizon van Liduina's tijdgenoten en van vele generaties vereerders na hen, is de lezer voldoende toegerust om zich te verdiepen in de door Thomas van Kempen geschreven vita. Desalniettemin zal die lezer bij het lezen van de verschillende hoofdstukjes van de ene verbazing in de andere vallen. In 2013 vonden beide auteurs en het Fonds Historische Publicaties Schiedam elkaar. Nieuwe impulsen over en weer leidden tot publicatie van dit boek bij gelegenheid van het 'Liduina van Schiedam jaar 2015'. Het boek 'Een bovenaardse vrouw' is genaaid gebrocheerd. De papieromslag, in full colour, is voorzien van een afbeelding van Liduina. Het boek heeft 168 pagina's met omslag. Prijs: €18,00. Verkrijgbaar tijdens de presentatie in de Liduina Basiliek en daarna in de erkende (Schie- damse) boekhandel. ISBN 978-90-8704-487-9. Kind in Oorlogstijd Klein boekje van 66 bladzijdes dat in eigen beheer is uitgegeven. Auteur Benno van Lochem geeft in 12 hoofdstukjes wat informatie en beschrijft zijn ervaringen als kind in de Tweede Wereldoorlog. Van Lochem begint helaas niet met te vertellen hoe oud hij is als de oorlog begint, zodoende heb je geen idee van zijn leeftijd. Na wat informatie halverwege het boek, kom je er al rekenend achter dat hij waarschijnlijk van 1938 is. Hetzelfde 74 Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 38