Van de redactie Scyedam juni 2015 Jaargang 41 nummer 2 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 2 Op de achterpagina een kleine selectie. Het is één en al Liduina in dit nummer. Scyedam kon aan haar niet voorbijgaan natuurlijk, in dit themajaar. En hoewel het jaar al halverwege is, blijft er in deze en de komende maanden genoeg te beleven in Schiedam. Dat ziet u ondermeer in dit blad, maar bezoek vooral ook de website van de gemeente Schiedam, waar nog meer infor matie over dit themajaar te vinden is. We openen met een interview met politiek tekenaar Theo Gootjes, die toch meer met Liduina en de Liduina- basiliek heeft dan je op het eerste gezicht zou vermoeden. Marianne Ames interviewde hem. Ruud Poels doet uit de doeken hoe het ook alweer zit met de heiligheid van Liduina. Schiedam had zich geen betere heilige kunnen wensen, stelt Wim Schelberg in zijn artikel. Want écht Nederlandse heiligen zijn dun gezaaid, dus je kunt er maar beter een hebben. Ééntje? Misschien waren er een tijdlang wel twee. Dirk Jan List gaat in zijn artikel op zoek naar de échte Liduina. Jef Jansen bekijkt Liduina in Schie dams perspectief. Hij schetst bovendien de stad Schiedam in het perspectief van Liduina. Caroline Nieuwen- dijk verdiepte zich in de Graal en het Mysteriespel van St. Liduina: een bijeenkomst waar in 1933 maar liefst tienduizenden mensen op af kwamen. Naamgenoot Lidwien Meijer beschrijft de bijzondere relatie van Anneke Geerdes-Jonker Roelants met één engeltje op een aan Liduina gewijd glas-in-loodraam. Is dat niet veel te veel voor één Scyedam, vraagt u zich nu af? Ja dat is het en daarom hebben we aan dit blad vier pagina's extra toegevoegd! Veel leesplezier. INHOUD 40 Politiek tekenaar Theo Gootjes 44 De heiligheid van Liduina 48 Een Hollandse Heilige 52 Wil de echte Liduina opstaan? 56 Liduina en de stad Schiedam 64. De Graal en liet Mysterie-spel 70 De engeltjes op het raam 72 Boekennieuws Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Dirk-Jan List, Jef Jansen, Marianne Ames, Vera van der Vlerk Tekstre dactie: Lidwien Meijer Lay-out: Marco Spruit Bleeker Eindredactie: Wim Schelberg Redactieadres: Hoogstraat 74A, 3111 HK Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijk heid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of meningvorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: W.N. Heupink Stadhouderslaan 29, 3116 HK Schiedam E-mail: w.n.heupink@kpnplanet.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: J.H.C. Huiskens ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Hooiland 10, 3121 XD Schiedam Telefoon 010-4706401 Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Stichting Meo Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina: speciaal voor dit Liduina-nummer maakte Theo Gootjes een collage voor de cover. Deze collage wordt later in 2015 geveild, (foto: Wim Schelberg) Achterpagina: het gemeentearchief Schiedam heeft een uitgebreide collectie Liduina-bidprentjes.

Scyedam | 2015 | | pagina 3