iek tekenaar Thee Gootjes schuilt een hoofse ridder Marianne Ames In dit jubileumjaar geeft de redactie van 'Scyedam' een aantal Schiedamse kunstenaars ruim baan op de cover. Voor deze speciale Liduina-uitgave kan niemand anders worden gevraagd dan Theo Gootjes 1942, Rotterdam). Als tekenaar heeft hij zijn interesse voor Bijbelse teksten vervat in 97 tekeningen van het Oude Testament en ook de Apocalyps heeft hij in zijn authentieke stijl vertaald. Hij woont in de schaduw van de Li- duina basiliek waar hij elke zondag de ere dienst verzorgt in het mannenkoor I.H.D. met gezangen. "De monnik in me is niet dood." Als oudste zoon van het Rotterdamse kunstenaars gezin Gootjes was Theo voorbestemd om priester te worden. "Voor arme mensen was dat de enige manier om een kind op een universiteit te krijgen. Maar na vier jaar seminarie in Limburg stond de hiërar chie die in een kerk heerst, me zo tegen dat ik tien gulden leende van een oom en naar huis terug ging. Ik koos voor mezelf en gaf gehoor aan het talent dat in mij schuilde. Mijn vader dacht toen dat ik mijn toekomst vergooide. Als ik nu terugkijk op mijn leven, heb ik alles bereikt wat ik wilde. Ik ben een geluksvogel." In de gang van zijn huis aan de Oostsingel staat een stapel dozen met zeker 4000 politieke prenten getekend door 'Teo'. Een vileine steek onder water nog aan het adres van zijn vader die Leo heette, een schilder van de post-Haagse school. Met bewondering spreekt Theo Gootjes over zijn vader. In de woonkamer hangt een schilderij van een 12-jarige Theo. "Het was kerstvakantie en ik moest poseren. In een half uur tijd had hij het schilderij opgezet, nat in nat. Virtuoos! Ik kan niet schilderen; ik heb de lijn nodig." tekening die ik had gemaakt. Maar dan dacht ik 'ik heb er de hele dag over nagedacht en daarna zo gemaakt' en dan leverde ik de tekening toch in bij de redactie." Politieke prenten zijn voor Gootjes wapens in de strijd. "Een politieke prent is altijd gechar geerd. Daarom heb ik nooit begrepen dat mevrouw Kroes een rechtszaak heeft aangespannen tegen publicatie van mijn tekening destijds in de krant. Het was niet mijn intentie om haar te beledigen; ik pakte de politicus aan. Het feit dat mevrouw naar de Wapens in de strijd Vanaf 1970 tot 1992 was Theo in dienst van Het Vrije Volk, later het Rotterdams Dagblad. Zijn stijl werd wel eens vergeleken met die van de befaamde tekenaar Albert Hahn. "Soms schrok ik zelf van de Theo Gootjes: "Ik kan niet schilderen; ik heb de lijn nodig." (Foto: Marco Spruit Bleeker) Over zijn band met Schiedam: "Daar heb ik José (Henderickx) gehaald." (Foto: Marco Spruit Bleeker) Scyedam jaargang 41 nr. 2 41

Scyedam | 2015 | | pagina 5