rechter stapte, deed mij beseffen wat een kracht een tekening kan hebben. Daar ben ik wel trots op, maar daar ging ik niet van uit bij het tekenen." Achter de politiek tekenaar schuilt een hoofse ridder. "Iedereen denkt dat je tegenwoordig alles mag zeggen; voor mij hoeft dat niet zo", stelt hij. Als voor beeld pakt hij een tekening uit 2013 van Christus die met zijn gezicht naar het kruis toe hangt: 'Christus wendt zich af van de wereld'. Hij pakt de religie aan, maar er zit altijd een zweem van mededogen in zijn pen. "Hier zal een Christen niet boos om worden. Dat is het verschil met de tekenaars van het Franse blad Charlie Hebdo en mij. Zij maken getekende moppen. Het ontaardt gauw in beledigen om het beledigen. Dat vind ik een grens overgaan." Je geeft mensen een stem Desondanks is hij zelf ook aangeklaagd door Neelie Smit Kroes, heeft hij Henk Glimmerveen kwaad gekregen, maar ook Vlaardingse feministen, Grieken en het oud-strijderslegioen. "Ik ben regel matig bedreigd, maar je moet je niet door angst laten leiden. Het is goed als er een discussie op gang komt. Je geeft mensen die geen stem hebben, een stem." Idealist als hij is, ziet hij tegenwoordig om zich heen veel goede dingen gebeuren. "De jeugd gaat veel bewuster om met het milieu dan wij als jongeren in onze tijd, ze zijn bezig met voeding, duurzaamheid. Ik vind het wel een gevaar dat mensen nauwelijks meer lezen. De belangstelling voor geschiedenis neemt af bij de jeugd. Hoeveel jonge leden heeft In de woonkamer hangen schilderijen van zijn vader, Leo Gootjes, zoals dit portret van Theo op I2-jarige leeftijd. "In een half uur tijd h. hij dit schilderij opgezet." (Foto: Marco Spruit Bleeker) 42 Scyedam jaargang 41 nr. 2

Scyedam | 2015 | | pagina 6