Evenementenkalender Liduinajaar 2015 de Historische Vereniging nou? Het is heel belang rijk om historisch besef te hebben, het verleden te toetsen. Ik juich het ook toe dat Liduina het thema van Schiedam voor 2015 is. Zij is iets unieks voor Schiedam. Mensen kwamen daarvoor in de jaren vijftig van heinde en verre in bussen naar Schiedam. Liduina is de enige volksheilige die we in Nederland hebben en die is geboren in Schiedam! Dat moeten we koesteren." Hoewel hij in Tuindorp Vreewijk is opgegroeid, is Theo Gootjes verknocht aan Schiedam. "Daar heb ik José vandaan gehaald natuurlijk", zegt hij met een knipoog naar zijn vrouw. "Schiedam is echt een heel mooie stad. Ik loop wel eens door Delft, met die lullige grachtjes. Hier zie je de grandeur van de stad: die patriciërshuizen aan de Lange Haven. Die uitstraling! Als bestuurders in Schiedam vroeger een beetje historisch besef zouden hebben gehad, was er niet zo veel gesloopt. De Liduina basiliek is ook gered van de sloop en kijk nu eens hoe fraai die er bij staat. Wat dat betreft ben ik blij dat ik ben gepen sioneerd als politiek tekenaar. Ik hoef niet elke dag weer een mening ergens over te hebben. Unieke covers De redactie van 'Scyedam' haakt in op het 40-jarig bestaan van de Historische Vereniging Schiedam in 2015. Aan drie Schiedamse kunste naars wordt dit jaar gevraagd de cover te ontwerpen. Dit betekent drie unieke covers voor 'Scyedam'. Leden kunnen bovendien een bod doen op de oorspronkelijke ontwerpen op een veiling later dit jaar. De opbrengst van de 'collectors items' is bestemd voor de Historische Vereniging Schiedam. Dankzij een gift van de heer Piet Sanders kan de redactie deze speciale covers laten vervaardigen. Aan poli tiek tekenaar en Liduina-kenner Theo Gootjes de eer om deze eerste in een serie van drie covers te ontwerpen. Liduina20i5 Zondag 14 juni Liduina' s Naamdag Heet je Liduina? Of Lidwina, Lydwina, Lidewij, Lidwien, Lydie of Lidia? Of ben je naar de Schiedamse stadsheilige Liduina vernoemd? Kom zondag 14 juni Liduinas Naamdag vieren. Alle Liduina's van Nederland worden in het zonnetje gezet. Een gratis programma speciaal voor jou met onder andere modeshows, metamorfoses, toegang tot musea en een Huister- boottocht. Een kunstroute, de onthulling van het Liduina Bier, de doop van de Liduinaroos en nog veel meer. Je paspoort is je toegangskaart! Zie voor meer informatie ook de website: http://www.ontdek- schiedam.nu/uitagenda/liduinal5 Tot dinsdag 7 juli 2015 De heilige Liduina van Schiedam Bijzondere objecten uit de historische collectie van het Stedelijk Museum Schiedam zijn te zien in de expositie De heilige Liduina van Schiedam. De objecten uit de collectie van het museum zijn divers. Zo is er het zeer unieke exemplaar van het boek van Brugman uit 1498, maar ook heiligenprentjes die in grote oplage vanaf het eind van de 19e eeuw onder de Schiedamse Katholieken zijn verspreid. Veelal wordt Liduina afgebeeld met een kruis of een rozentak in haar handen en een krans van gevlochten rozen op haar hoofd. Het zijn verwijzingen naar haar leven en elementen die in haar visioenen een rol spelen. Ondanks de diversiteit hebben de objecten gemeen dat ze in meer of mindere mate de betekenis van Liduina uitdragen en benadrukken, of door kunstenaars zijn vervaardigd die zich voor hun werk hebben laten inspireren door gebeurtenissen uit haar leven. De presentatie is nog tot dinsdag 7 juli 2015 te zien in de foyer van Theater aan de Schie, tijdens openingstijden. Het adres is Stadserf 1 in Schiedam. SCHIEDAM Scyedam jaargang 41 nr. 2 43

Scyedam | 2015 | | pagina 7