Paus Urbanus VIII (1568-1644) Urbanus VIII was paus van 1623 tot 1644. Hij werd in 1568 geboren als telg van het belang rijke Florentijnse geslacht Barberini. Dankzij een invloedrijke oom, een apostolisch proto- notaris, maakte hij al jong promotie bij de pausen Sixtus V en Gregorius XIV. Onder paus Clemens VIII klom hij zelf op tot protonotaris en nuntius bij het Franse hof; Paus Paulus V benoemde hem in een vergelijkbare functie, en vervolgens klom hij op tot kardinaal en tot pauselijk legaat naar Bologna. Op 6 Augustus 1623 werd hij gekozen tot opvolger van paus Gregorius XV. Hij was de laatste paus die de pauselijke staat uitbreidde, en het Castelfranco Emilia versterkte aan de grens met Mantua. In Rome versterkte hij de Engelenburcht aanzienlijk. Ten behoeve van de fabricage van kanonnen en voor decoratie van het Vaticaan (het balda kijn boven het pauselijke hoofdaltaar in de St. Pieter) werden de bronzen omlijsting van de cassetten geplunderd uit het Pantheon, dat al sinds 609 een Christelijke kerk was. Dit leidde tot de memorabele uitspraak quod non fecerunt barbari, fecerunt Barberini, "wat de barbaren nalieten, wordt nu door de Barbe rini gedaan." Hij richtte ook in het Vaticaan een arsenaal en in Tivoli een wapenfabriek in. Hij versterkte de haven van Civitavecchia. Paus Leo XIII (1810-1903) Paus Leo XIII (Carpineto Romano, 2 maart 1810 - Rome, 20 juli 1903), geboren als Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci in een Itali aanse grafelijke familie, was de 256ste paus van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij heerste van 1878 tot 1903. Hij leidde de kerk tot hij 93 was en is daarmee tot heden de paus die de hoogste leeftijd behaalde, en had het op twee na langste pontificaat, na zijn onmiddellijke voorganger Pius IX en Johannes Paulus II. Hij staat bekend voor zijn intellectualisme, de ontwikkeling van de sociale leer met zijn ency cliek Rerum Novarum en zijn pogingen om de positie van de Kerk te definiëren met betrek king tot het modern denken. Hij beïnvloedde de rooms-katholieke mariologie. Hij was de eerste paus die het volledig eens was met het concept van Maria als middelares. Op 20 februari 1878 volgde hij paus Pius IX op als paus en nam de naam Leo aan. Hij probeerde de Kerk en de moderne samen leving van de negentiende eeuw dichterbij elkaar te brengen. Leo XIII stierf op 20 juli 1903 - gedocumenteerd de oudste paus in de geschiedenis - en werd opgevolgd door Paus Pius X. Zijn grafmonument werd door Giulio Tadolini gemaakt en is te vinden in de St.-Jan- van-Lateranen, die hij liet restaureren. Scyedam jaargang 41 nr. 2 45

Scyedam | 2015 | | pagina 9