WxÈ 11If 2 X in de leer te zijn geweest.,0) Johann Stracké werkte na zijn opleiding nog veelvuldig in het buitenland, onder andere in Berlijn, Munster en Brussel. Van 1876 tot 1891 was hij directeur van de Koninklijke School voor Nuttige en Beeldende Kunsten in Den Bosch. Hij was verantwoordelijk voor enkele belang rijke publieke beeldhouwwerken, zoals het beeld van Hendrik Tollens in Rotterdam (1860) en het standbeeld van Jan van Nassau op het Domplein in Utrecht (1883). Johann Stracké ontwierp en vervaardigde de tombe en de ombouw van het hoogaltaar. Vrijstaande Korintische zuilen droegen een halfrond baldakijn. De vormgeving sloot naadloos aan bij het clas sicistische interieur. De opzet van het altaar is na te gaan van de oudste foto van het interieur van de kerk."' Die foto is gemaakt ter ere van een bijzonder feest, waarvoor hethoogaltaarwas versierd en een tijdelijk altaarstuk was aangebracht.'2' Het efemere karakter van deze versiering maakte fotografische vastlegging wenselijk. Al in 1869 zou het gehele altaar worden verwijderd voor een hele nieuwe altaarombouw, die vandaag de dag nog in de kerk aanwezig is. Het oude altaar werd geheel of gedeeltelijk verplaatst naar de Dominicanerkerk in Utrecht aan de Maria- plaats, maar ging bij de sloop van die kerk in 1940 waarschijnlijk definitief verloren.'3' Wel bewaard in de Havenkerk bleef Strackés werk aan de biechtstoel. Stracké kreeg in 1849 opdracht voor de vervaardiging van de sculptuur voor de centrale biechtstoel. Het was deze sculptuur die door de verslaggever van 'De Godsdienstvriend' zo werd bewonderd. Centraal op de deur naar de pries- terstoel staat de verbeelding van de parabel van de verloren zoon. Afgebeeld wordt het moment dat de zoon berouwvol terugkeert bij zijn vader, die hem met open armen ontvangt. Opvallend is de compo sitie met de grote palmboom en de plaatsing van dit stoel stonden twee vrijstaande beelden van enomen en zijn niet meer aanwezig. (Foto: 10) Karei Geerts wordt niet als leraar vermeld in de entry over Jean Theodore Stracké in de RKD, maar wordt vermeld op wiki- pedia. Omdat Karei Geerts ook leverde aan de Havenkerk is de vermelding hier wel opgenomen. 11Zie de afbeelding op pagina 86. 12) Schiedamsche Courant, 27 mei 1868, p. I. Ter ere van een herinneringsfeest aan de Martelaren van Gorkum werd het altaar tijdelijk opnieuw ingericht. 13) Zie de afbeelding op pagina 85. Scyedam jaargang 41 nr. 3 89

Scyedam | 2015 | | pagina 13