w mmmsme reliëf voor glasraam.14' Op de inzwenkende deuren van de knielhokken aan weerszijden was een decora tief houten rasterwerk aangebracht met centraal een verbeelding van de tafels met de tien geboden. Dit rasterwerk is zwaar beschadigd, maar de fragmenten bleven bewaard. In het fronton is een liggende putto afgebeeld met in zijn hand een kruis.'5' Onder zijn gewaad is een schedel te zien. De schedel verwijst naar Adam, die verantwoordelijk was voor de erfzonde. Hiermee wordt het sterven van Christus voor de zonde der mensheid herdacht en dus vergeving van zonde. Op de hoeken van de centrale priesterstoel stonden twee vrijstaande beelden van engelen. Deze zijn op enig moment afgenomen en zijn niet meer aanwezig. Het werk van Johann Stracké in de Havenkerk ligt op het snijvlak van beeldhouwwerk en schrijnwerk, doordat het onderdeel was van grote meubelstukken. Het vlakke reliëf op de deur van de priesterstoel is meer meubelkunst, hoewel de detaillering prachtig is, maar de meer plastisch gestoken putti in het fronton en de verdwenen engelen, tonen de kracht van Stracké als beeldhouwer. Dat werk benadert de kwaliteit van de beelden van zijn broer Franz in de kerk. Franz Stracké is verantwoordelijk voor de serie apos telbeelden in de kerk, die in 1850 werden geplaatst. Franz was, evenals zijn broer, in zijn tijd een gere nommeerd beeldhouwer en werd in 1870 aangesteld als hoogleraar bij de Amsterdamse Rijksacademie voor Beeldende Kunsten (tot 1889). Hij werkte aan belangrijke particuliere, publieke en Koninklijke opdrachten. In de literatuur wordt wel verwezen naar zijn opdracht voor acht monumentale beelden voor de Franciscus Xaveriuskerk in Amersfoort uit 1850, maar de levering van twaalf bijna levensgrote beelden aan de Schiedamse Havenkerk is vooralsnog over het hoofd gezien.'7' De beeldengroep was in 1847 aan de kerk geschonken door Anthony Nolet (1785-1861), bewoner van 'Huis Nolet' aan Lange Haven 65, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwe lijksfeest met Cornelia Johanna van der Burg (1797- 1885). Iedere heilige kan worden geïdentificeerd aan de hand van zijn gebruikelijke attributen. Op de consoles staan bovendien hun namen vermeld.'8' De apostelbeelden waren afkomstig uit het atelier in Arnhem. Het kan daarom niet worden uitgesloten dat vader Ignaz of zelfs zijn broer aan de serie heeft gewerkt. De beeldengroep werd uit hout gebeeld houwd en was op het moment van levering niet gepolychromeerd. Zij waren waarschijnlijk vanaf het begin in een lichtgrijze steenkleur geschilderd, waar door zij een klassiek uiterlijk hadden. De beelden hebben sowieso een klassieke vormgeving, met De Heilige Petrus. (Foto: Wim Schelberg) 16) 14) Zie de afbeelding op pagina 87. 15) Zie de afbeelding op pagina 88. 16) Zie de afbeelding op pagina 89. 17) L. Schiphorst, 'Een toevloed van werk, van wijd en zijn', de beginjaren van het atelier Cuypers/Stoltzenberg Roermond 1852- ca. 1865, Nijmegen 2004, p. 171. 18) Zie de afbeelding op pagina 90. 90 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 14