opzet met die in Schiedam, met een dubbele opgang en een grote sculptuur aan de voet van de van de kansel. De kuip en het klankbord zijn rijk voorzien van gesneden panelen, met directe verwijzingen naar de verkondiging van het evangelie. Een groot verschil tussen de preekstoel in Den Haag en Schiedam is de positionering: in Den Haag staat de stoel geheel vrij tussen twee zuilen in, terwijl hij in Schiedam om de zuil heen is geplaatst. De neobarokke preekstoel bestaat uit een voet, een kuip en een klankbord, die elke een geheel eigen karakter hebben. De basis wordt bepaald door een levensgrote beeldengroep, die de doop van Christus door Johannes verbeeldt. Dit is, samen met een afbeelding in één van de glas- in-loodvensters, direct de enige verbeelding van de patroonheilige van de kerk. De scene vindt plaats tegen de achtergrond van een palm boom (de eigenlijke voet van de stoel) op een naturalistisch vorm gegeven rotspartij. De panelen van de beide opgangen en van de kuip zijn rijk voorzien van snijwerk, met bloemen en vruchten. Op de voor zijde van beide opgangen is centraal een medaillon opgenomen met bustes van de Dominicaner heiligen Raymundus van Pennafort en Vincentius Ferrerius. Raymundus van Pennafort is een Spaanse domi nicaan, die in opdracht van Paus Gregorius IX een belangrijk stempel drukte op het canonieke recht. Als magister-generaal van de Domini canen zette hij zich met name in om de regels van de orde te verbe teren. Vincentius Ferrerius was als Dominicaner priester voornamelijk bekend van zijn preken over zonde, dood, hel en met name het laatste oordeel. Op het centrale paneel van de kuip wordt het verhaal afgebeeld van Christus die de vissers Petrus en Andreas oproept hem te volgen en 'vissers van mensen' te worden. Dit tafereel verwijst naar de roeping van iedere dominicaan om te prediken. Het klankbord vormt een letterlijk en figuurlijk hoogtepunt. Twee mansgrote engelen in volle vlucht dragen het bord met plastisch vormgegeven wolkenpartijen. In deze wolken zijn de gezichten 92 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 16