van engelen te zien. Aan drie zijden zijn groepen putti afgebeeld met de symbolen van geloof (kruis), hoop (anker) en liefde (brandende urn). Centraal op deze partij staat een stralende krans, waarschijnlijk oorspronkelijk voorzien van een Christusmono gram. Aan de onderzijde van het bord is eveneens een stralenkrans aanwezig. In het centrum was een duif aanwezig (verbeelding van de Heilige Geest) die nu is vervangen door een lichtpunt. Helaas zijn de beelden die op de consoles aan weerzijden van de kuip stonden weggenomen. In de preekstoel komen alle kwaliteiten van de beeldhouwer tot uitdrukking. De verstilling in de gegaan. Het atelier Cuypers/Stoltzenberg werd opge richt in 1852 door bouwmeester/architect P.J.H. Cuypers (1827-1921) en textielprodu- cent Franqois Charles Stoltzenberg (1805- 1875). Het atelier was gevestigd in Roermond. Pierre Cuypers bepaalde als ontwerper nadrukkelijk de reputatie van het atelier, waarin diverse hoog gekwalificeerde ambachtslieden werkten aan kerk- meubelen van het hoogste niveau. Hoewel het atelier en Cuypers haast synoniem zijn geworden met de neogotiek, werkte het atelier in de beginjaren in diverse stijlen.19' Cuypers (1827-1921) geldt als een van de meest belangrijke architecten uit de negen tiende eeuw, onder meer door zijn kerkgebouwen, manshoge groep van Christus en Johannes, de dynamiek in de kwaliteit van de preekstoel was erg hoog en de vormgeving lijkt een belangrijk uitgangspunt te zijn geweest bij de bestelling van nieuwe meubelstukken. De communie bank en de tombes van de zijaltaren sluiten qua vormgeving duidelijk aan op het werk van Geerts. Het is bekend dat diverse beeld snijders na het overlijden van Geerts in dienst kwamen in het atelier Cuypers/Stoltzenberg, dat deze meubelstukken zou leveren. Atelier Cuypers/Stoltzenberg In 1857 raakte het atelier Cuypers/Stoltzenberg betrokken bij de Havenkerk. In dat jaar werd de communiebank uit dit atelier geschonken door het echtpaar Wilhelmus Johannes Nolet (1784-1868) en Helena Wilhelmina Roomers (1785-1862) ter gelegenheid van hun gouden huwelijksjubileum. De bank voegde zich qua stijl en vormgeving bij de toon die door de preekstoel was gezet. Mogelijk werd het atelier Cuypers/Stoltzenberg mede gekozen omdat daar diverse beeldsnijders uit het atelier van de inmiddels overleden Geerts in dienst waren Het Maria-altaar: tombe met daarop de beeldengroep. (Foto: Wim Schelberg) 19) L. Schiphorst, 'Een toevloed van werk, van wijd en zijn', de beginjaren van het atelier Cuypers/Stoltzenberg Roermond 1852- ca. 1865, Nijmegen 2004. 94 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 18