het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amsterdam. Hij genoot zijn opleiding deels aan de academie van Antwerpen, waar hij onder andere lessen volgde van Francois André Durlet (1816-1867).201 De communiebank bestond uit een brede knielbank over de volle breedte van de kerk. Het ontwerp voor de neobarokke bank is mogelijk van de hand van Cuypers, hoewel de hand van de individuele beeldsnijder bij de uitvoering niet kan worden uitgevlakt. De bank bestaat uit drie rijk gesneden panelen, voorzien van rolwerk, gevormd door koren aren (verwijzing naar het brood of de hostie), wijnranken (verwijzing naar de miswijn) en drakenkoppen (mogelijk als verbeelding van het overwonnen kwaad). Ieder paneel heeft centraal een medaillon. Het centrale paneel verbeeldt een zittende Christus met een verbeelding van de hostie. In het paneelvak links hiervan een zittende Maria met kind en rechts een zittende Jozef, herkenbaar aan zijn bloeiende staf. Op de staande delen tussen de panelen en op de hoeken zijn nissen met rolwerk aanwezig. In deze nissen staan putti, elk voorzien van attributen met betrekking tot de misviering, zoals een miskelk, een hostievat, een wierookvat en een bijbel. Twee 'vleugels' of uiteinden van deze bank werden in 1869, zeer tegen de zin van familie van de schenkers, verwijderd omdat het priesterkoor opnieuw werd ingericht na de totstandkoming van het nieuwe altaar. Op deze vleugels waren de familiewapens afgebeeld. Deze vleugels zijn niet meer aanwezig maar werden overgebracht naar de Singelkerk. In 1858 neemt de pater Dominicus de Groot het initiatief om het Maria-altaar te vernieuwen. Het oude altaar wordt verwijderd. De oorspronkelijke beelden blijven in de kerk bewaard, maar keren niet terug op het altaar. Het nieuwe altaar, het taber nakel en de beeldengroep worden vervaardigd door het atelier Cuypers/Stoltzenberg. In 1859 wordt het meubel naar de kerk verscheept en in datzelfde jaar gewijd. Tegelijk met het altaar, wordt de lijst van het altaarstuk verfraaid. De aanname is gerechtvaardigd dat het een ontwerp van Pierre Cuypers betreft, hoewel in de uitwerking de hand van individuele beeldsnijders en meubelmakers niet kan worden onderschat. De opzet van de beeldengroep, geplaatst op een wolkenpartij, is voor het werk van Cuypers/ 20) Durlet ontwierp in de Havenkerk de in 1868 geplaatste ombouw van het hoogaltaar. Scyedam jaargang 41 nr. 3 95

Scyedam | 2015 | | pagina 19