Stoltzenberg een uitzonderlijke ontwerpoplossing.2'1 Met name de tombe van het altaar sluit nauw aan bij de stijl van de preekstoel en de communiebank. Het altaar bestaat uit een eikenhouten tombe, verlucht met snijwerk, beeldhouwwerk en verguldsels. De altaartafel of -tombe heeft een kaarsentrap, waarin het tabernakel is opgenomen. De eigenlijke altaar tafel of tombe is aan de voorzijde voorzien van een paneel met een rijk gesneden, barokke rol- en blad werk. Centraal is een rond medaillon geplaatst met een verbeelding van Maria's Heilig Hart, omkranst met rozen der liefde. Dit snijwerk is geplaatst tegen een vergulde achtergrond. Op de hoeken zijn nissen uitgespaard, met staande engelfiguren, de een houdt de doornenkroon vast, de ander de hostie. Bijzonder is de wijze waarop oorspronkelijk het loofwerk rond de nissen en in het voorpaneel, buiten de architectu rale kaders doorliepen. De deur van het tabernakel is voorzien van een gesneden voorstelling van de Goede Herder. Boven het altaar is een beeldengroep aangebracht in een klassieke driehoekscompositie. Centraal is een tronende Maria afgebeeld met op haar schoot het Christuskind. Ter linkerzijde knielt de Heilige Dominicus en ter rechterzijde de Heilige Catharina van Sienna. Deze heiligen zijn in profiel weergegeven. Tussen de beelden is een verstilde inter actie, doordat Maria aan Dominicus de rozenkrans aanbiedt en het Christuskind de doornenkroon op het hoofd van Catharina drukt. De beeldengroep is door middel van een plastisch vormgegeven wolken partij met het onderliggende altaar verbonden. Hierdoor wordt gesuggereerd dat de handeling zich in hemelse sferen afspeelt (nog versterkt door de engelenhoofden onder de troon van Maria) en zorgt ervoor dat de beeldengroep een geheel zelfstandige entiteit vormen tussen het altaar en het altaarstuk. Het altaar viel zo in de smaak dat het volgende jaar, 1860, de vernieuwing van het Jozef altaar volgde. Dit altaar werd aangeboden door de heren David Meijer en Johannes Wenneker, ter gelegenheid van hun beider zilveren huwelijksjubileum. De opzet van 21Mogelijk zijn deze wolken een referentie aan de wolkenpartij op het klankbord van de kansel uit 1851. Dat het een uitzondering is werd verteld door mevrouw L. Schiphorst, die een promotieonderzoek naar de vroege jaren van het atelier Cuypers/Stoltzenberg heeft uitgevoerd aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. 96 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 20