Feestelijke oplevering 'Emmavaas' Restauratie van de Beurssluis en Ap- pelmarktbrug: een bezoek per fluis terboot Historische schepen aan de Buiten haven Orgelwandeling Arjen Leistra met stadsorganist i&Éüésm, et landelijke thema van de Open Monumenten dagen dit jaar is "Kunst Ambacht". Dat biedt voor Schiedam voldoende aanknopingspunten om een gevarieerd en verrassende programma samen te stellen. Overigens is het Comité Open Monumentendagen niet alleen actief in het tweede weekend van september maar onder steunt het Comité activiteiten door het jaar heen. Er is een informatiestand bij de Waag, aan de Lange Kerkstraat ingericht, op zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Alle actuele informatie over de activiteiten Open Monumentendagen, Opera aan de Schie en Verborgen Stegen is daar te vinden. Ook de VVV Schiedam, aan de Buitenhavenweg 9 is op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. eelnemende monumenten zijn ondermeer de Ruïne Huis te Riviere, het Stadhuis aan de Grote Markt, de Sint Joris Doele, de Regentenkamer van het Weeshuis aan de Lange Achterweg, de Korenbeurs, het Stedelijk Museum Schiedam, het voormalig Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat 183, de Grote of Sint Janskerk, de Havenkerk, het Huis te Poort, de Liduinabasiliek, het voormalig Dominicanessenklooster aan de Westmolenstraat 24-26, Pand Paulus, de Westvest90-kerk, de Plan- tagekerk aan de Lange Nieuwstraat 61-63, de Sint-Jacobus de Meerderekerk, de rooms-katho- lieke begraafplaats en Roemeens-orthodoxe kerk, de Heilig Hartkerk, het Zakkendragershuis, de voormalige distilleerderij Wenneker, het Jene vermuseum, De Kuyper, de 'Sodafabriek', het Handelsentrepot De Nederlanden, de voormalige HAV-Bank, voormalig Hotel de Kroon, het Nati onaal Coöperatie Museum, de Restauratiewerk plaats in de Elzensteeg en de diverse Schiedamse molens en woonhuizen. ierna een kort overzicht van de verschillende activiteiten. De volledige informatie staat in het boekje en de kaart die bij de Open Monumen tendagen verschenen zijn. Ook de landelijke en Schiedamse websites van de Open Monumenten dagen geven veel extra informatie. Opening Open Monumentendagen Havenkerk Zaterdag 11.00 uur. Lange Haven 72 Een bijzondere opening van de Open Monumentendagen, Opera aan de Schie en het project Verborgen Stegen. Optredens van operasolisten en een voorproefje van de diverse kunstprojecten in de stad. Wethouder Houtkamp opent de dagen, ledereen is welkom. Zaterdag 12.30 uur, Emmaplein De bewoners van de Singelwijk namen initiatief om de Emmavaas op het Emmaplein aan te wijzen als gemeentelijk monument. Deze plantschaal werd in 1898 geplaatst ter ere van koningin-moeder Emma, ter gelegenheid van de troons bestijging van Wilhelmina. De schaal werd vervaardigd door de Schiedamse kunstsmederij G.J. Vincent Co. Zie hiervoor ook het artikel elders in deze Scyedam. Zaterdag 13.00, 14.00 en 15.00 uur, vertrek bij Zakkendragershuis (Oude Sluis 19) De Appelmarkt- brug is dit jaar gerestaureerd en de Beurssluis is volop in restauratie. Tijdens een speciale rondvaart met een fluisterboot krijgt u uitleg over de restauratie en ziet u de prachtige Lange Haven vanaf het water. De afvaart is bij het Zakkendragershuis. Zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur, bij Buiten havenweg 98 Dit jaar worden historische schepen in de Buitenhavenweg afgemeerd, zodat een overzicht geboden wordt van historische vrachtvaart in Neder land. De schepen liggen bij De Kuyper. Stoomsleepboot de Hercules is ook van de partij. Zaterdag 10.00 - 16.30 uur, start Stedelijk Museum Schiedam Hoogstraat 112 Stadsorganist Arjen Leistra organiseert voor de tweede keer een orgelwandeling. Hij neemt bezoekers langs diverse monumentale orgels van onder meer het Stedelijk Museum Schiedam, het Huis te Poort, de Westvestkerk, de Nederlands Gerefor meerde kerk, de Plantagekerk, de Liduinabasiliek en de Grote Kerk. Het programma wordt onderbroken door een kort lunchmoment (zelf lunch meenemen). Arjen Leistra geeft uitleg en verzorgt telkens een bespeling. Niet te missen voor de liefhebber van orgelmuziek! Wandeling 'In de voetsporen van Piet Paaltjens' Zondag 14.00 uur, start Pand Paulus Korte Haven 125 Stichting Kunstwerkt organiseert op zondag een wandeling in het teken van het leven en de tijd van de bekendste Nederlandse dichter uit de Romantiek: Piet Paaltjens. Paaltjens was het alter ego van Francois 98 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 22