Van deurknop tot fontein Hans Vermeulen, Paulus de Beer en Bert van der Waarde In de jaren dertig van de negentiende eeuw vestigt de smid Johannes Vincent zich in Schiedam. Hij wordt de stamvader van een familiebedrijf, dat tot de jaren ze ventig bestaat. Vier generaties Vincent fa bric eren en verhandelen ijzeren voorwer pen van uiteenlopende aard. Hieronder een beeld van de eerste twee generaties Vincent. Tuinstoelen en verwarmingen, transformatorhuizen en kapstokken, deurknoppen en waterkisten. Dit alles wordt gemaakt door de firma Vincent. Echter, het product waarmee het bedrijf de meeste roem vergaart, is het kunstsmeedwerk. De sierlijk uitge voerde hekwerken, muziektenten, fonteinen en andere decoratieve werken vinden hun weg door heel Nederland. Vermoedelijk in 1836 begint Johannes Paulus Theodorus Vincent een eigen smidse op het terrein van scheepswerf De Nijverheid. Deze werf is een jaar eerder gesticht op de hoek van de Nieuwe Maas en de Voorhaven. Na enige tijd gaat ook de oudste zoon Lambert aan de slag in de smederij. Vader en zoon verwerven diverse opdrachten voor smeedijzeren producten, vooral hekken. Als vader Vincent in 1868 overlijdt, zet Lambert de activi- Smederij van de afdeling verlichtingsartikelen van de kunstsmederij en Machinefabriek van Frits M. Beukers, voorheen Smederij G.J Vincent Co. (Foto: Archief van Firma Vincent en CO, NVSchiedamsche Kunstsmederij, Firma Gebroeders. Vincent, Firma Frits Beukers Gemeentearchief Schiedam, toegangsnr. 217) Scyedam jaargang 4 J, nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 24