teiten voort, vermoedelijk tot 1890; dan sluit de scheepswerf zijn poorten. Drie smederijen Twee jaar na de dood van J.P.T. starten zijn twee andere zoons: Johannes Paulus en Marinus Johannes, aan de Hoogstraat de firma 'Gebrs. Vincent'. Zij bieden daar een rijk assortiment aan van huishou delijke artikelen, waaronder wasmachines en 'zeer netten blikken toiletdozen.' In 1871 doen zij hun handel over aan hun jongste broer Gerardus Jacobus, die het bedrijf enige jaren later opheft. In 1876 opent hij echter een zaak onder zijn eigen naam op de hoek van de Nieuwstraat en de Gruttersteeg; een 'Grof en Kachelsmederij met Smidse'. Vier jaar later begint deze Gerard aan het begin van de Singel, bij de Rotterdamsedijk, nóg een bedrijf. Op dat moment bestaan er drie smederijen met een Vincent aan de leiding: die van Lambert op het Hoofd en de twee bedrijven van Gerard in de Gruttersteeg en op de Singel. Vader Johannes zou trots zijn geweest op zijn zoons! en broer van Aleida, stichteres van de woonplaats van de Vincents, Schiedam. Oorspronkelijk had dit kunstwerk een plek op de Wereldtentoonstelling van 1883 op het Amsterdamse Museumplein; daarna werd het naar Den Haag verhuisd. Ook voor Schiedam vormen de laatste decennia van de negentiende eeuw de meest vruchtbare Vincent periode op het gebied van smeedijzeren hekken en versieringen. Zo kunnen we de Emma-vaas van 1898 nog steeds bewonderen op het Emmaplein. C°. Beukers j t A Diverse prijzen In 1879 treedt broer Johan toe tot de directie. Het bedrijf van Gerard krijgt de naam 'G. J. Vincent Compagnie'. Na enkele jaren verhuist het naar de Hoofdstraat. Onder deze benaming verwerft het bedrijf zijn grootste faam op het gebied van kunstsmeedijzer. De broers winnen diverse prijzen voor hun producten, bijvoorbeeld op de wereldtentoonstelling van 1900 in Parijs. Het meest prestigieuze werk is de fontein op het Binnenhof, die nog steeds te bewonderen is. Bovenop die fontein prijkt het gouden beeld van graaf Willem II van Holland, koning van het Heilige Roomse Rijk Derde generatie In 1902 verkopen Gerard en Johan hun bedrijf aan G.C. Beukers. Twee jaar later wordt diens zoon F.M. Beukers directeur en krijgt het bedrijf de naam 'N. V. Schiedamsche Kunstsmederij en Machinefabriek, voorheen G. J. Vincent Co'. In het reclamemateriaal van Beukers vinden we de geforceerd aandoende toevoeging 'opgericht 1836'. Er is Beukers blijkbaar veel aan gelegen met de door Vincent opgebouwde reputatie te pronken, maar met deze familie heeft de nieuwe NV niets meer van HIEOAMSCHE-^UNSTSMEDEI :hine-Fabf .d Vincent Opgericht EN EIC c< 1836 Frits i)A Tekenafdeling van Smederij G.J. Vincent Co. (Foto: Archief van Firma Vincent en CO. Gemeente archief Schiedam, toegangsnr. 217) Scyedam jaargang 41 nr. 3 101

Scyedam | 2015 | | pagina 25