Rond 800 v. Chr. begon in West-Europa de ijzer tijd. Door de uitvinding van de blaasbalg kon vuur aangewakkerd worden, dat voldoende hoge tempera turen bereikte om ijzer vrij te maken uit ijzererts. Het smeden is een van de oudst bekende methoden om metaal te bewerken. Bij het smeden wordt een stuk metaal in een vuur verhit, tot het zó heet is dat je het kunt bewerken. Met een smidshamer wordt het gloeiend hete metaal in de juiste vorm geslagen op een aambeeld. Een aambeeld is een zwaar uitgevoerd metalen blok op een voetstuk. De ontwikkeling van de smeedtechnieken had grote gevolgen. Er konden betere zwaarden en pantsers gemaakt worden; oorlogen brachten nieuwe wereld rijken tot stand. Voor de akkerbouw had het positieve gevolgen, omdat er betere ploegen werden gemaakt. Achtergrond Smid is dus een zeer oud beroep en het smeden heeft door de eeuwen heen voorwerpen opgeleverd voor uiteenlopend gebruik. Halverwege de twintigste eeuw had vrijwel iedere plaats in Nederland nog zijn eigen smederij. Door nieuwe technieken is het beroep van smid daarna naar de achtergrond verdwenen. Alleen de edelsmid bleef bestaan. Vrijwel iedereen is wel in het bezit van een gouden ring of een zilveren hanger. Machinaal smeden op industriële schaal wordt wel veel toegepast. Maar er vindt een kentering plaats. De laatste jaren is het smeden weer helemaal 'in' en er is zelfs een gilde opgericht. Sterker Gesmede voorwerpen zijn veel sterker dan wanneer ze zijn gegoten. Dat komt doordat de kristalstruc tuur in een gegoten voorwerp willekeurig is, terwijl de microkristallen door het smeden gericht worden in de richting waarheen het voorwerp wordt geha merd. Met het ambachtelijke productieproces krijg je een voorwerp met een betere treksterkte dan giet ijzer, maar wel een iets lagere druksterkte. Het hameren van de smid had niet alleen met vorm geving te maken, maar ook met verwijdering van erts en slak en met verbranding aan lucht van overtollige koolstof. Er zijn ambachtelijke smeden, die dikwijls als hobby en vooral voor decoratieve doeleinden, sierpoorten, hekwerk, schoorsteenkappen, hoefijzers en dergelijke, ambachtelijk smeden. Op YouTube zijn meerdere filmpjes over smeden te zien. De webadressen vindt u hieronder: https://www.youtube.com/watch?v=YT_h-c4qD2Y https://www.youtube.com/watch?v=NjSUPQJ3xq4 https://www.youtube.com/watch?v=DP_pcNHzOls 102 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 26