Karei Appel. De Geverfde Man Schilderingen en Gedichten Women/meteerder^e/oome te/em/ye/i mi daref^efm Stede/y/Mttóeum Se/uedam 4 juli tot en met 18 oktober 2015 Het Stedelijk Museum Schiedam toont van 4 juli tot en met 18 oktober 2015 met groot plezier Karei Ap pels schilderingen en gedichten. Hoofdmoot in de tentoonstelling is een serie van honderd nooit eer der geëxposeerde inkt- tekeningen, in 1987 ge maakt bij poëzie van de Franse schrijver en mu seumdirecteur Claude Fournet, getiteld Portret van de geverfde man. Fournet was verant woordelijk voor een Ap pel-retrospectief in het Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain in Nice in 1987. Zijn tempe ramentvolle gedicht be schrijft onder meer kunst en vriendschap: 'De man die geschilderd wordt is het portret van de dub bele mens, de mens met twee gezichten...' Speciaal voor deze ten toonstelling is een film portret gemaakt van Claude Fournet, waarin hij vertelt over zijn band met Karei Appel en hun samenwerking. De Ne derlandse regisseur Ka- rim Traïdia reisde hier voor naar Nice, waar Fournet bij hoge uitzon dering voor de camera verscheen. Naast de honderd unieke bladen van Appel en Fournet, als het ware een boek in de vorm van een tentoonstelling, exposeert het Stedelijk Museum Schiedam bovendien een veelkleu rige selectie uit de topstukken van Karei Appel, af komstig uit de eigen museumcollectie: schilderijen, gouaches en publicaties. En niet alleen zijn werk. maar ook Karei Appel zelf komt in beeld, terwijl hij, in 2003, enkele gedichten voorleest uit zijn bundel De kleurige onbekende. "Laat je ogen een wereld maken van elk beeld": deze dichtregel had het mot to kunnen zijn van Karei Appel (1921- 2006), de grote schilder en beeld houwer die na de Twee de Wereldoorlog met zijn collega's van de Co bra-beweging de kunst een nieuw gezicht gaf. Hij verwierf wereldroem met de rauwe expressie en veelkleurige sponta niteit in zijn spetterende werk. Appel doorbrak tradities en grenzen in de kunst: alsof hij de vrij heid zelf schilderde. En hij bezong die vrijheid ook in eigen gedichten, zoals de regel hierbo ven. Appel mixte beel dende kunst nu eens met muziek, dan weer met theater en vaak met literatuur. Met dichters als Hugo Claus, Hans Andreus en Bert Schier- beek maakte hij in de ja ren 1 950 boeken waarin beeld en tekst elkaar aanvullen. En in 1986 verscheen zijn eigen, royale dichtbundel Karei Appel, De kleurige onbe kende. De tentoonstelling is ge opend op zaterdag 4 juli van 15.00 - 17.00 uur in aanwezigheid van Claude Fournet. Tegelijkertijd opent de tentoonstelling Uni sono 28: Otobong Nkanga. Taste of a Stone. De ten toonstelling Anything but homeless. Tekeninqen uit de NOG. Openingstijden Dinsdag t/m zondag 10.00 - 17.00 uur. Gesloten op maandag, Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag Toegang 9,00 voor volwassenen 4,50 voor CJP, Historische Vereniging, groepen vanaf 50 personen Gratis - kinderen tot en met 12 jaar, Vriendenpas, Museumkaart, Rotterdampas, Vereniging Rembrandt en ICOM-pas museum Karei Appel, Portret van De Geverfde Man (uiteen serie van honderd bladen), 1987, inkt op papier meteen gedicht van Claude Fournet, 35,7 x 26.8 cm, particuliere collectie, Karei Appel Foundation, c/o Pictoright Amsterdam 2015

Scyedam | 2015 | | pagina 2