de glasblazer misschien nog meer ambachtsman die al blazend en draaiend op een steen de fles vormde. De blaaspijp is omstreeks het begin van de jaartel ling uitgevonden. De ontwikkeling van de open mal, waarmee bodem en onderstuk gevormd kunnen worden, dateert van het begin van de negentiende eeuw. Een volgende stap was in 1821 de ontwikke ling van de scharnierende mal, waardoor het moge lijk was tegelijk bodem en nek te vormen. Hier kwamen weer een ander soort ambachtslieden aan te pas. In het begin waren het houten mallen en de scharnierende mal maakte het mogelijk om letters of een afbeelding op de zijkant van de fles te krijgen door in de mal deze uit te hakken. Hier is een zeker artistiek gevoel voor nodig. Tegen woordig zijn in de glasindustrie de mallen van metaal. Gieterijen In gieterijen worden nog altijd houten mallen gebruikt, die de vorm hebben van het te gieten object. De gang kan als volgt zijn: de mal wordt in een met zand (met 'toevoegingen' om het vormvast te maken), gevulde 'kist', die bestaat uit meerdere delen, gelegd. Het zand wordt flink aangestampt. Dan worden de delen van elkaar los genomen en de mal voorzichtig verwijderd. Vervolgens worden de delen weer met elkaar verbonden en de ontstane ruimte gevuld met het hete vloeibare metaal. Het vullen van de kist met zand en de mal door de 'vormers' vergt weer een ander soort vakmanschap. Nabij Schiedam, in de gemeente Oud- en Nieuw- Mathenesse, werd in 1836 een voor het westen van ons land nieuwe industrie opgericht: een ijzergie terij. Deze maakte gebruik van uit Engeland geïm porteerd broodjes-ijzer. In het oosten van het land In 1838 ontwierp James Nasmyth een methode om het hete materiaal uit de gietpan beheerst uit te gieten. Voor heen was aan de zijkanten, in het rotatiepunt van de pan een stang met een aantal dwarsstangen waarmee per kant vier man nodig waren om beheerst de gietpan de vereiste rotatie te geven. Nu staat aan de achterzijde één man die met een stang de pan doet roteren. Zo blijkt dat met een eenvoudige uitvinding al veel veiliger en met minder personeel kan worden gewerkt. (Foto uit: Gedenkboek Wilton-Fijenoord 1954, pag. 160) 106 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 30