Thardt. Dit betekende het einde van de kurkindustrie in Schiedam. Ambachtelijk De vele branderijen in Schiedam en elders worden meestal omschreven als 'ambachtelijk'. Maar waren de mensen die er werkten dan ook ambachtslieden? Tot ongeveer 1880 werkten in een 'gewone' branderij drie man, waarvan alleen de meesterknecht 'ambach telijke' kennis hoefde te hebben. Eén man had als voornaamste taak al lopend met een handel de pomp aan te drijven (de 'pomper') en er werd met kannen heet water naar de beslagbakken (die meestal op een verhoging stonden) gesjouwd. Maar er zat te weinig ontwikkeling in en zelfs nieuwe betere methode om gist te maken, waar Holland zich in de negentiende eeuw een pioniersrol had verworven, moest uit het buitenland komen. Met deze methode, de Wener gist methode, kwam het personeelsbestand op vier man. Maar personeelskosten waren toen zo laag, dat er ook geen prikkel was om iets aan mechanisatie te doen. Smeden Het smeden van ijzer tot gereedschappen of andere bruikbare vormen was vroeger een zeer belangrijke ambachtelijke nijverheid. Uit smederijen zijn soms grote bedrijven ontstaan. Denk maar eens aan Wilton, die naast zijn werf nog op de oude locatie, de Baan in Rotterdam ook nog lang een smederij handhaafde. Men kent het beeld nog wel: de smid die met een hamer een heet stuk ijzer op een aambeeld zodanig bewerkt dat de gewenste vorm wordt bereikt. Het ijzer werd taai en vervormbaar door verhitting in het smidsvuur. Verzorgd door een knecht met als hulpmiddel een blaasbalg om het vuur aan te wakkeren. In 1861 werd in Nederland de eerste ambachtsschool opgericht en nog heel lang volgde Scyedam jaargang 41 nr. 3 109

Scyedam | 2015 | | pagina 33