Fa. MEIJER STEGMANN de helft van de leerlingen de opleiding tot smid. Pas na 1900 kwamen andere metaalbewerkings- en elektrotechnische opleidingen tot ontwikkeling. Maar de vraag naar grotere en zwaardere machine delen nam toe en daarvoor werden valhamers geïn troduceerd waarbij men van een hoogte een zwaar gewicht op het te smeden werkstuk liet vallen. En het open smidsvuur werd vervangen door een gloei- oven. Soms werd voor de opwaartse en ook wel voor de neerwaartse beweging stoom voor de aandrijving gebruikt. Grote fabrieken hadden, begin twintigste eeuw, soms meerdere van deze hamers. Wilton had vier hamers van 250 tot 1.250kg valgewicht. Ook het bedrijf Fijenoord, waarmee Wilton later zou samengaan, had enkele hamers. Een volgende ontwikkeling was een pers met een pneumatische of hydraulische aandrijving die het smeedstuk met grote kracht tot de gewenste vorm drukte, al of niet met als hulpstukken als ijzeren mallen of matrijzen. Tot 1912 was de zwaarste in Nederland 400 ton. Toen installeerde Wilton op haar werf in Delfshaven een pers van 2.000 ton, die jarenlang de grootste in ons land bleef. De grote krukassen en scheepsassen hoefden toen niet meer geïmporteerd te worden. In 1950 werd deze pers nog gemoderniseerd, wat niet wegneemt dat een decennium later deze buiten gebruik kwam. Nog later waren er in Nederland helemaal geen grote smeedpersen meer. In Schiedam heeft nog een bijzondere smederij bestaan. Tot 1952 werden bij de Anker- en Kettingfabriek nog ankers en kettingen gesmeed. Toen stopte men met de ankers en met de hand smeden van de schalmen. Men ging verder met op een moderne manier kettingen te maken. Begin jaren tachtig werkten er nog zestig man toen het werd verplaatst naar en opgenomen in het bedrijf van HVO in Vlaardingen. Maar deze is al lang geleden failliet gegaan en totaal verdwenen. Lassen De meest gangbare methode om twee stukken metaal aan elkaar te verbinden is om een metalen staaf ('electrode') te doen versmelten met de aangren zende metalen delen. Door via de laselektrode een elektrische stroom te voeren wordt deze zo warm, dat deze smelt en ook de randen van te verbinden stukken worden opgewamd. Na afkoeling is er een verbinding ontstaan. Veel machineonderdelen en constructies, die vroeger gegoten of gesmeed werden worden nu gemaakt van aan elkaar gelaste stukken staal. Maar het meest bekend zijn natuurlijk grote staalconstructies en schepen, waarvan de platen en profielen aan elkaar gelast worden. Lassen, al ver voor de Tweede Wereldoorlog ontwikkeld, heeft een grote vlucht genomen en het aan elkaar klinken met nagels verdrongen. Men heeft (en soms terecht) lang wantrouwend gestaan tegenover de techniek van het lassen. Na eind jaren vijftig worden ook de boven en onder huidplaten van een schip, die nog lang werden geklonken, ook gelast. Bij klinken wordt door de in de beide stukken staal geboorde gaten een hete klinknagel met aan een kant een bolle kop gestoken. Met speciaal gereedschap wordt aan de andere kant nu ook een bolle kop gevormd. Want het hete mate riaal is taai en vervormbaar. Na afkoeling krimpt de nagel en verbindt de delen stijf tegen elkaar. Een Telefoon 68166 Roodkoperen toren- en dakbedekkingen distilleerketels en filters GIETERIJ VAN NON-FERRO METALEN AANLEG van GAS, WATER en ELECTRICITEIT SCHIEDAM Telefoon 68266 Meijer Stegmann, advertentie uit 1953. Hoewel er al een halve eeuw onder de naam Meijer koperslagers bekend waren, kwam omstreeks 1900 een bedrijf Meijer Steg mann waar distilleerketels werden gemaakt. Eerst met handkracht, later met machines, met stoom aangedreven. Hadden vroeger de koperen ketels een inhoud van 4.500- 5.000 liter en werden ze met kolen gestookt, later werd het proces veel meer beheersbaar door gas of elektrische verwarming en konden de ketels kleiner zijn: 2000 liter of kleiner. In 1955 werden deze nog steeds gemaakt, maar er werd toen veel meer gelast. Toen goot men ook nog zelf bronzen koppelstukken en aluminium gasbranders. Twintig jaar later bestond het bedrijf aan de Westmolenstraat nog, maar adverteerde voor aanleg van centrale verwarming en elektrische installaties. Ook dit bedrijf bestaat inmiddels al lang niet meer. Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 35