klinkploeg bestaat uit minstens twee man, waarvan terwijl de één de bolle kop vormt, de ander aan de andere kant er voor zorgt dat de nagel niet wegge drukt wordt. Meestal is er nog een man nodig: deze gooide de hete klinknagel vanaf de vuurkorf naar waar de ploeg aan het klinken was. Het vuur werd verzorgd door de nagel jongen. Later werden nagels ook wel elektrisch verhit. In Schiedam is ook een klinknagelfabriek geweest. Het verdwijnen van ambachten In Nederland zijn de echte ambachtsscholen verdwenen. En ook voor een groot deel de bedrijfs- scholen van grote bedrijven, waarin jongens en meisjes nog twee jaar (of langer voor vakken, die niet op de ambachtsschool werden gegeven) zich verder in een vak konden bekwamen. Dit komt gedeeltelijk omdat de mensen die daarover beslissen veel heil zien in "algemeen vormend onderwijs", terwijl veel leer lingen dit als moeilijk ervaren of veel liever met hun handen bezig zijn. Zij kennen het plezier om afzon derlijk of gezamenlijk een product te maken waar veel vaardigheid en handigheid voor nodig is. Aan de andere kant is het ook zo dat door mechanisering en Er waren vroeger veel bedrijven die stoomketels maakten. In Schiedam was A. van Hattem Cz. aan de Noordvest bekend, maar dit bedrijf deed veel meer. De foto (jaren twintig) toont de "ketelmakerij". Hoewel er geen ketel te zien is, geeft de foto wel een indruk van het rommelig geheel en van de met drijfriemen aangedreven machines. Een andere bekende fabrikant was "Ingelse Co.", maar deze leverde ook fabrieksinstallaties en had een handelsafdeling. De grote werven maakten bijna altijd ook scheeps- en landketels. Deze afdelingen evolueerden dikwijls tot bouw van apparaten voor bijvoorbeeld raffinaderijen. Want stoomschepen worden niet meer gebouwd. En enkele werven bouwden in licentie scheepsdiesels. Wilton-Fijenoord bouwde ook voor andere werven M.A.N.-motoren. Dit was bij de fusie een inbreng van Fijenoord. Direct na de oorlog kwam er ook een overeenkomst met Doxford (Engeland) voor dit type motoren. Maar Nederland werd ook voor dit soort werk te duur en niet alleen de grote scheeps bouw is verdwenen (behalve voor speciale schepen). Maar ook de eigen grote motorenbouw. En daarmee de kennis en ervaring van duizenden vaklieden. 112 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 36