Boekrecensie HERMAN JANSEN Antoine Lagrouw Met jenever doordrenkt... Het valt te prijzen dat een bedrijf als Herman Jansen een schrijver de opdracht geeft zijn geschiedenis te onderzoeken en te laten verschijnen in boekvorm. Hierdoor wordt alles wat wij over het jenever/bran derstijdperk van Schiedam weten, uitgebreid en het palet meer en meer ingekleurd. De auteur Hans van der Sloot kon en mocht putten uit het omvangrijke bedrijfsarchief van Herman Jansen, een archief dat eigenlijk thuis hoort in het Gemeentearchief van Schiedam. In de biografie: 'Herman Jansen, een bevlogen brander-distillateur 1859-1935', worden we, vanaf 1777, het oprich tingsjaar van het familiebedrijf, meegenomen naar een tijd in Schiedam die wij ons nauwelijks kunnen voorstellen: Zwart Nazareth in al haar aspecten, met Herman Jansen als dé centrale figuur, een grootheid in jeneverland. Het boek is doorspekt met de belangrijkste namen van branders en distillateurs: Hasekamp, De Kuyper, Melchers, Nolet, enzovoort. We lezen over samen werkingsverbanden en ook concurrentie. Nieuwe procédés komen voorbij, zoals de gistproductie en alcoholmelasse. Verder wordt de kartelvorming beschreven van gistfabrikanten van de branders en de rol van de Nederlandse Gist- en Spiritus Fabriek 'Hollandia'. De biografie verhaalt de worstelingen, innovatie, verval, voorspoed en tevens het door omstandigheden gedwongen verleggen van de markt van Nederland naar Europa en vooral naar Afrika, Amerika en Azië. We lezen over accijns en de slui ting van de Engelse markt. Chronologisch geschreven is het boek niet. Dat is op zich geen bezwaar. Het geeft al met al een goed beeld van het leven van Herman Jansen, een onder nemer pur sang. Ook zijn betrokkenheid bij de Schie- damse samenleving komt naar voren. Samen met de bekende weldoener M.C.M. de Groot zet hij zich in voor de oprichting van de 'Vereeniging Volkshuis vesting' in 1908. Dat was bijzonder; Schiedam was één van de eerste steden die het fenomeen van Volks huisvesting initieerde. Toch moet die betrokkenheid niet overdreven worden, immers de arbeidsomstan digheden in zijn fabrieken waren, zoals overal in die tijd, ronduit slecht. Van der Sloot schrijft dat hij materiaal heeft gebruikt dat nog onbekend was; dat is echter niet helemaal uit het boek te halen. Het is eerder een herhaling van zetten. We weten al veel van de bekendste distillateurs en branders, en dus ook van Herman Jansen. Zoveel publicaties hebben in de loop der tijd het levenslicht doen zien. Hieraan is bijna niet te ontkomen, want de hoofdrolspelers konden elkaar in Schiedam nauwelijks ontlopen. Ook in dit boek passeert de gistproductie de revue, de Wener methode, die door Herman, onder leiding van zijn oom, dr. Pieter Jansen, biochemicus, en zijn zussen in het laboratorium verbeterd wordt. Nog een bekend verhaal lezen we: Herman Jansen ontdekt in 1909 dat de 'Glasfabriek De Schie' hem een hogere prijs dan zijn concurrent, De Kuyper, berekent. Dit brengt hem ertoe glasfabriek UTO op te richten, 'Uit Tegenwerking Opgericht', om zijn eigen flessen 1 14 Scyedam jaargang 41 nr. 3 een bevlogen brander-distillateur

Scyedam | 2015 | | pagina 38