te produceren. Het wordt een glasfabriek die in haar hoogtijdagen werk verschaft aan twaalfhonderd man! De firma Jansen draagt nog steeds de naam UTO maar, na de fusering in 1977 met de distilleer derij Vlek co uit Delft, betekent de afkorting nu 'Unaniem Tot Overeenstemming'. Overigens, ook andere distillateurs, zoals Hasekamp en Melchers richtten glasfabrieken op. Zo gezegd is er niet veel nieuws te lezen in dit boek. Hoogstens een aanvulling op datgene dat wij al weten, of het inzicht van Hans van der Sloot dat bepaalde aannames pertinent niet waar zijn of dat er geen aandacht aan is besteed. Hij doelt onder meer op: .dat de tomeloze groei van de distilleer derij aan het eind van de negentiende en de eerste decennia van de twintigste eeuw precies samenviel met het vrijwel volledige verval van de kleinschalige moutwijnbranderij'. Hij weerlegt de conclusie van Dr. H. Schmitz in het boek: Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw, dat het verval het gevolg was van het gebrek aan initiatieven om de mountwijnbranderijen in stand te houden met het feit dat juist in die tijd grote en moderne branderijen werden opgericht. Inhoudelijk is er weinig aan het boek, verluchtigd met mooie afbeeldingen, aan te merken. Of het moet zijn dat we niet lezen tot welke collecties de afbeeldingen behoren. Waar het echt mis is gegaan met dit boek, is dat het van A tot Z en zelfs tot en met de literatuuropgave barstensvol fouten en onzorgvuldigheden zit. Zo zeer zelfs dat het boek in deze vorm nooit uitgegeven had mogen worden. Te meer omdat Hans van der Sloot zelf de uitgever van het boek is. Onbegrijpelijk, het is te veel om op te noemen. Het is zelfs zo erg dat een citaat op pagina 35: 'Wy als op dit gebied.zouden komen' in de zelfde bewoordingen herhaald wordt op pagina 118. Of wat te denken van de afgedrukte brief op pagina 34 die Herman Jansen aan zijn neef Jan van der Linden schreef. Deze brief wordt nogmaals geciteerd op pagina 94. Daar kun je al je bedenkingen bij hebben, maar er wordt pas echt een doodzonde gepleegd wanneer niet op de juiste wijze wordt geciteerd: Brief: '....Veroorzaakt door waarde vermindering. Oom Willem JansenCitaat pagina 94: ..veroorzaaktdoor waardevermindering. In dien tyd Deze twee voorbeelden zijn slechts topjes van de ijsberg. Het gaat je steeds meer ergeren en al lezend neemt de twijfel toe of de inhoud van het boek, ja zelfs het leven van Herman Jansen, wel goed is weergegeven. Redigeren of zelfs maar door de spel lingscontrole halen, had heel veel leed kunnen voor komen. Het zal het kwaliteitsbedrijf Herman Jansen ongetwijfeld pijn doen dat zijn geschiedenis op deze manier beschreven is. Is er dan helemaal niets goed aan het boek? Jawel, zoals eerder gezegd, grosso modo klopt het verhaal. Bovendien is het goed dat de geschiedenis van een industrie die zo'n grote rol heeft gespeeld in de Schiedamse samenleving en nog steeds nagalmt in onze tijd, opnieuw wordt verhaald, nu aangevuld met de biografie van Herman Jansen. Daarnaast is het een hommage aan een man wiens grote verdienste vandaag de dag nog tastbaar is, namelijk zijn inzet dat de 'Verordening betreffende echtheid van de Schiedamse Jenever van 1902' in een verordening werd vastgelegd. Een gemeentelijke waarborg van echtheid, die door elke nieuw aantre dend burgemeester van Schiedam steeds opnieuw wordt bekrachtigd. Eén tip wil ik de lezer meegeven. Mocht u 'Herman Jansen, een bevlogen brander-distillateur 1859-1935' aan willen schaffen, doet u dat dan in de Engelse vertaling van drs. Marieke Visser. Daar heb ik taal kundig meer vertrouwen in! Hans van der Sloot, Herman Jansen, een bevlogen brander-distillateur 1859- 1935'. Schiedam, Stichting Musis, 2015, 144 p., ill.. ISBN/EAN: 978-90-73677-23- 4. Prijs €19,50 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 39