Van de redactie Scyedam september 2015 Jaargang 41 nummer 3 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Dit nummer loopt over van eerlijk handwerk. Ambacht. Kunst. Niets uit de computer - zoals dit blad. Maar met bloed, zweet en tranen bevochten materiaal. Kunst en ambacht is het thema van dit blad én van de Open Monu mentendagen 2015 in het aankomende septemberweek- einde. Natuurlijk in dit blad een programmaoverzicht. Er is meer in dit dikke nummer. Marianne Ames inter viewde ambachtsman en kunstenaar Ahrend van Ipen- burg. Speciaal voor de cover maakte hij een bijzondere steenhouwershamer van cement en marmer. Dit kunst werk - en ook dat van Theo Gootjes op de cover van het juninummer - worden geveild op 17 oktober aanstaande tijdens "Schiedam Verzamelt". Geert Medema beschrijft het houtsnijwerk en de beeld houwkunst van de Havenkerk. breng met dit nummer in de hand beslist een bezoek aan dat prachtige gebouw. Het smeedwerk van de Schiedamse firma Vincent en Co. en het smidsvak in zijn algemeenheid wordt door Hans Vermeulen, Paulus de Beer en Bert van der Waarde beschreven. Het werk van veel meer andere ambacht slieden en vakmensen beschrijft Wim Snikkers. We beslui ten met Schiedams bekendste ambacht; dat van het distil leren. Antoine Lagrouw las het onlangs verschenen boek over Herman Jansen en schreef er een recensie over. Veel leesplezier! INHOUD 80. Interview: Ahrend van Ipenburg 85. Havenkerk: houtsnij- en beeldhouwkunst 98. Open Monumentendagen 2015: programma 100. Smeedwerk van Vincent Co. iKM| 105. Daar werkten ambachts- en vaklieden 114 Recensie: Herman Jansen Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Dirk-Jan List, Jef Jansen, Marianne Ames, Marco Spruit Bleeker Tekst redactie: Lidwien Meijer Lay-out: Wim Schelberg Eindredactie: Wim Schelberg Redactieadres: Hoogstraat 74A, 3111 HK Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijk heid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of meningvorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikelfgedeeltjen voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: W.N. Heupink Stadhouderslaan 29, 3116 HK Schiedam E-mail: w.n.heupink@kpnplanet.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: J.H.C. Huiskens ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Hooiland 10, 3121 XD Schiedam Telefoon 010-4706401 Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Stichting Meo Voorpagina: kunstwerk Ahrend van Ipenburg (Foto: Wim Schelberg). Achterpagina: afbeeldingen uit Ambachten en bedrijven: geschenk voor de jeugd, door een anonieme auteur. H.A.M. Roelants, Schiedam 1870-1880. Van links naar rechts en van boven naar beneden: schoenmaker, metselaar, timmerman, verver, scharenslijper, lakenscheerder, behanger, kleermaker, vleeshouwer, kuiper, klompenmaker en horlogemaker. Steenhouwershamers In het atelier van Ahrend van Ipenburg. (Foto: Wim Schelberg)

Scyedam | 2015 | | pagina 3