Twmd'mtjpméwf 'Schiedam is zo mooi, dat is het probleem' Marianne Ames Op de cover van deze uitgave, die in het te ken staat van Kunst Ambacht, prijkt een ontwerp van de kunstenaar/ambachtsman Ahrend van Ipenburg (47). Op het gebied van restauratie van beeldhouwwerken be hoort hij tot de top. Tussen de opdrachten door werkt de Schiedammer als kunstenaar en probeert een schoonheid te zoeken in verrassende materialen. Kunst en ambacht brengt hij beide in de praktijk. "Het is de knellende schoen tussen kunstenaar en ambachtsman." Tal van befaamde beelden, monumenten of kunst voorwerpen in Nederland zijn door Ahrend van Ipenburg gerestaureerd of geconserveerd: van het graf van Willem van Oranje in Delft en schouwen in het paleis op de Dam, het Rijksmuseum en het Frans Flals Museum tot het tabernakel van de oudkatho- lieke kerk in Schiedam. Het restauratiewerk vormt zijn bron van inkomsten. "Het ambacht is dienend. Als restaurateur ben ik bezig met het herstellen van andermans scheppingen. Dan kruip ik in de huid van de andere kunstenaar om de kunstwerken te restaureren zoals die het voor ogen had toen hij het maakte, maar ik blijf wel dienend. Ik kan het ook goed, restaureren. De techniek ga je door de jaren heen goed beheersen. Door mijn ervaring herken ik problemen in natuur steen. Het is een techniek; daar kan ik gelijk mee beginnen. Kunst maken is een heel ander proces." Familie van ambachtsmensen Van Ipenburg komt uit een familie van ambachts mensen uit Schoonhoven. Opa was stempelmaker en (staal)graveur, net als zijn vader die zich tevens richtte op het beeldhouwen en restaureren. Ahrend bracht als kind uren door in de werkplaats. Als vakantie baantje ging hij zuilen uitzagen bij restauratiewerk aan het Teylers museum in Haarlem. Maar omdat zijn vader beeldhouwer was, specialiseerde Ahrend zich in het schilderen op de Willem de Kooning Academie. Uiteindelijk zou hij in schilderen én beeldhouwen afstuderen. "Je moet geluk hebben als ambachtsman dat je de tijd krijgt om te leren. Moet je dit leerboek eens zien van het Ambachtson- derwijs! Uitgebreid wordt beschreven hoe je een houtverbinding, dakcon structie of een hardstenen dorpel en een binnendeurkozijn moet maken. Kijk eens naar alle tekeningen erbij. Tegenwoordig wordt er weinig tijd gegund om een ambacht echt te leren. In de toekomst zullen veel ambachten verdwijnen. Machines nemen het over. De letters van een machine zijn allemaal hetzelfde. Maar als een ambachtsman een letter graveert, danst 'ie, leeft de letter. Die kunst verdwijnt." 80 Scyedam jaargang 41 nr. 3

Scyedam | 2015 | | pagina 4