Magazijn Rosa als enige eigenaar voort. (NA, toeg. nr. 3.17.17.01 inv.nr. 209 dossiernr. 204968) Jan Krabbendam overleed op 28 december 1958, op 71 jarige leeftijd in Schiedam. Nieuw elan Na de overname door Hendrikus Rietkerken werd Rosa echt een familiebedrijf, wat het nog steeds is. Hendrikus had nu de handen vrij om een idee uit te werken: een fabriekje voor het vervaardigen van papieren kerstartikelen. Hij liet hiervoor zijn oog vallen op een pand aan de Nieuwstraat 24. Op 30 november 1946 werd voor deze locatie een hinder wetvergunning aangevraagd. Op de parterre moest een installatie komen, met drie elektromotoren, drie boorbanken en een droogkast. Een bezwaarschrift van de heer J.J. Hollebrand, hoofd van de openbare lagere school F2 aan de Oude Kerkhof 13, gooide roet in het eten. De onderwijzer maakte zich zorgen dat door de ligging van het pand ten opzichte van de Oude Kerkhof, de rust van het onderwijs zou worden verstoord. Dit was wellicht een doorslaggevend argument: de hinderwetvergun ning werd niet verleend en de plannen kwamen in de ijskast. Kunstbesjes aan takken De firma Erkus was onlosmakelijk verbonden met Magazijn Rosa, vooral toen Hendrikus Rietkerken na de oorlog het bedrijfje van Berkel en Rodenrijs onderbracht in de kelder van Magazijn Rosa. Erkus was een firma die speciaal voor de kerst, kunstproducten vervaardigde. Door de uitvinding van een Zwitser had Hendrikus in de jaren dertig min of meer het patent verworven op het handmatig vervaardigen van kunstbesjes aan takken, Scadie. De takjes werden hierbij in lijm ondergedompeld en met piepschuim balletjes besprenkeld, zodat de balletjes aan de takken bleven kleven. De firma maakte ook pepers en paddenstoelen; deze werden gedraaid met celstofpapier in een mal, met een kwast gestijfseld en vervolgens gedroogd. Een ronddraaiende pen zorgde 132 Scyedam jaargang 41 nr. 4

Scyedam | 2015 | | pagina 16