Oud fotoalbum toont S.Z.C Kortgeleden is een fotoalbum boven water gekomen van de Schiedamse Zwemclub (S.Z.C.). Het album brengt de periode 1916 tot 1925 in beeld. Het is een belangrijke aanwinst voor het Gemeentearchief Schie dam, omdat er nog maar weinig foto's zijn van de activiteiten van deze club. De Schiedamse Zwemclub (S.Z.C.), opgericht in juni 1912, is de oudste zwem- en waterpolovereniging van Schiedam. Het 'Open Strandbad' aan de Westfran- kelandsedijk was drie jaar eerder, omstreeks 1909, opgericht ter vervanging van een met rietmatten afgezet zwembad in de Spuihaven. Zwemmen werd een populaire sport, waardoor het strandbad al snel te klein was. Er kwam een tweede bad bij, alleen voor de heren. In 1913 werd een drie kilometer lange wedstrijd door de Schiedamse havens georganiseerd, ter gelegenheid van het (eerste) eeuwfeest van de Nederlandse onafhankelijkheid. Na de Eerste Wereldoorlog bloeide de club op. Het Gemeentarchief verwijst naar een verhaal in het Schiedams Dagblad in 1944: "De S.Z.C. ontwik kelde zich tot krachtige zwemclub waarmede men overal in den lande op wedstrijdgebied rekening moest houden. Het gebeurde zelfs in 1921, dat aan twee wedstrijden groepsgewijze werd deelgenomen, namelijk in Dordrecht en Bergen op Zoom. De Schiedamse zwemmers kwamen met niet minder dan 25 prijzen thuis." De 94 ingeplakte en 22 losse foto's van zwem en waterpolowedstrijden bij S.Z.C. zijn digi taal te raadplegen in het Gemeentearchief Schiedam. Bovendien is een selectie van 35 foto's via de website www.schiedam.nl te zien in de Beeldbank (zoekterm 'zwemclub'). In hetzelfde verhaal staat dat de directie van het Monopole theater een filmopname liet maken van de nationale zwemwedstrijd. Het Gemeentearchief Schiedam wil graag in contact komen met mensen die over de film beschikken of informatie hebben over het S.Z.C.-vaandel dat op één van de foto's is te zien. Leden van de Schiedamse Zwemclub S.Z.C. in het gemeentelijk zwembad aan de Westfrankeland- sedijk op een regenachtige zaterdagmiddag in september 1917. (Foto: gemeentearchief Schiedam, beeldnr. 41665) 136 Scyedam jaargang 41 nr. 4

Scyedam | 2015 | | pagina 20