De wederopbouw Schiedam ging na de Tweede Wereldoorlog mee in de vaart der volkeren. Er heerste een nieuw elan. Het waren jaren van hard werken, volop werk in de scheeps- en woningbouw. Maar voor Verkade bete kende dit niet dat de verkoop in juwelen toenam. Wat dat betreft was er met de oorlogsjaren weinig veranderd. Het verschil was dat de klanten nu hun sierraden meebrachten om er iets mee te kunnen kopen of om eventueel te verkopen wanneer de prijs goed genoeg was. Cor, zonder kleerscheuren uit Duitsland thuisgekomen, kreeg stapje voor stapje een meer prominente rol in de winkel. Aan zijn vakmanschap werd door de Schiedammers niet getwijfeld. Integendeel, zij waren maar wat blij dat Cor dezelfde eigenschappen bezat als zijn vader: bescheidenheid, dienstbaarheid en kennis van zaken. Kortom: vaklieden pur sang, waarop men als klant kon vertrouwen. Het ging pas echt goed met Juwelier C. Verkade toen de magere jaren in de jaren zestig voorbij waren. Hogere lonen zorgden voor meer welvaart en het bestedingspatroon nam toe. Juwelen werden weer betaalbaar. Helaas overleed de grondlegger, Kees Verkade, in 1963 op 77-jarige leeftijd. Hij had nog net het vijftigjarig jubileum van zijn juwelierszaak op bescheiden wijze kunnen vieren. Het Rotterdamsch Nieuwsblad van 7 januari 1963 beschreef in een uitgebreid memoriam wat Kees Verkade voor Schiedam had betekend. Op eigen benen Hoewel het overlijden van Kees een aderlating genoemd kon worden en Cor nu de dagelijkse leiding overnam, veranderde er, doordat dat de eigendoms rechten gewijzigd waren, niet zo gek veel. Anna bleef een grote rol in de bedrijfsvoering spelen. Een rol die door haar zakelijk inzicht al die jaren vrij dominant was. Hierdoor kreeg de vrouw van Cor, Ella, niet zo veel kans zich in het bedrijf te ontplooien. Ella was evenals haar echtgenoot bescheiden en bleef net als Cor liever op de achtergrond. Cor huurde na het overlijden van zijn vader het winkelgedeelte van het pand dat eigendom was van zijn moeder voor F1.40, per week. Anna bleef zelf boven de winkel wonen. Na het overlijden van Anna op 86-jarige leeftijd in 1968, stond Cor Verkade, pas echt op eigen benen. Hij was toen al 56 jaar. Het was voor hem ongetwij feld even wennen dat de zakelijke leiding nu geheel bij hem, Ella en zijn dochter Astrid kwam te liggen. Toch behoefde Cor zich niet al te zeer te bekom meren om de zakelijke aspecten van het bedrijf. Hij kon zich blijven concentreren op zaken waar hij goed in was: het vak van horlogemaker, juwelier en opti cien. Hij bleef trouw aan de traditie van de winkel en liet de winkel zoals die was. 10 Scyedam jaargang 42 nr. 1

Scyedam | 2016 | | pagina 10