Een teken van verzwegenheid Tijdlijn Info Foto's Vind-ik-leuks Meer In de 'Scyedam' wordt in samenwerking met 'Je bent een Schiedammer als' een nieuwe rubriek gepresen teerd. De groep Schiedammers die het initiatief heeft genomen voor deze Facebook-pagina's, kiest een foto uit en plaatst deze op Facebook in de week vóór publi catie van de 'Scyedam'. In de eerstvolgende uitgave van 'Scyedam' verschijnt dan een verhaal met een historische duiding van de foto. 'Je bent een Schie dammer als' is begin 2013 opgericht als een 'commu nity' op Facebook. "Het is een leuke plek waar mensen met interesse voor en over Schiedam terecht kunnen met als doel een catalogus op te bouwen met allerlei Schiedams gerelateerde issues en meningen zonder enig commercieel belang", vermeldt de omschrij ving op Facebook. Meer informatie is te vinden op: www.facebook.com/JeBentEenSchiedammerAls In deze eerste rubriek aandacht voor Piet van Stuivenberg. De beeldhouwer Piet van Stuivenberg JefJansen Een bijzondere persoonlijkheid in het na oorlogse Schiedamse kunstleven was de beeldhouwer Piet van Stuivenberg. Hij werd geboren in Schiedam op 10 januari 1901. Zijn ouders waren de van Geldermalsen afkomstige molenaarsknecht Cornelis van Stuivenberg en Maria Tollenaar. Als elfjarige jongen stond hij als inzeper op een stoof in een kapperszaak. Later werkte hij in een pottenbakkerij. Daarna volgde hij een opleiding als steenhouwer, eerst bij de firma Groeneweg en later bij Van der Most in de Lange Nieuwstraat. Hij leerde er het ambachtelijke steenhouwerwerk, zoals het maken van consoles, lofwerk en voluten. Ook tekenen behoorde tot zijn talenten, zodat zijn collega's hem aanraadden zich hierin verder te bekwamen aan de Academie voor Beeldende Kunst te Rotterdam. Hij kwam er in aanraking met collega-kunstenaars, die hem vervolgens weer aanraadden de opleiding tot beeldhouwer te volgen. Van 1922 tot 1927 volgde hij deze opleiding, aan dezelfde academie. Hij kreeg er les van de internationaal bekende beeld houwer Constantin Brancusi, en van de destijds bekende portretschilder Herman Mees. Eén van de opdrachten die Van Stuivenberg na zijn opleiding kreeg was het houwen van gemeentewapens voor het in 1924 vernieuwde Gelderse Provinciehuis in Arnhem. Abstracte werken Werkte hij oorspronkelijk figuratief, in de jaren dertig was zijn stijl expressionistisch en na de Tweede Wereld oorlog ging hij abstracte werken maken. Nederland was daar nog niet rijp voor. De kunstkritiek maakte korte metten met deze stijl en omschreef die als "de neiging om zijn stoepsteenformaties in de grond te stampen, of zijn deerniswekkende geesteloze bol-en-blokcomposities tussen de eenden en meeuwen in de Vijver te werpen." De befaamde directeur van het Stedelijk Museum Amsterdam Jonkheer Sandberg had wel oog voor zijn kwaliteit en nodigde Piet uit deel te nemen aan de tentoonstelling van de kunstenaarsgroep 'Vrij P Bericht 14 Scyedam jaargang 42 nr. 1

Scyedam | 2016 | | pagina 14