Beelden', in hetzelfde museum. Sandberg kocht voor zijn museum een beeld van Van Stuivenberg. In zijn eigen stad werd hij echter niet geëerd. Toen er ter herdenking aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog een monument moest komen, werd Van Stuivenberg, op dat moment Schiedams enige beeldhouwer, niet eens uitgenodigd. De gemeente Schiedam maakte zich vervolgens onsterfelijk, door het beeld van de beeldhouwer Pieter Starreveld te verwerpen als officieel oorlogsmonu ment, omdat het 'te bloot' werd gevonden. Pas na aandringen van de 'Vereniging voor Irrealisme en Abstractie in de Beeldende Kunst' werd alsnog een ontwerp van Van Stuivenberg ingezonden, dat echter eveneens werd verworpen. Buiten Schiedam kreeg Van Stuivenberg wel de waardering die hem toekwam. In 1968 organi seerde Museum Boymans van Beuningen een solo-expositie van zijn werk. Hij werkte ook mee aan groepsexposities in Parijs, Den Haag, Amsterdam, Delft, Sonsbeek, Utrecht en Enschede. Pas in 1979 kreeg hij een eigen tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Schiedam. Iets innigs Zelf vond Van Stuivenberg dat hij het beste werd gekarakteriseerd door de kunstcriticus die stelde: het is of hij zijn verbeelding in de steen insluit, alsof hij, hakkend, niet iets wat al in de steen verborgen ligt, vrij maakt, naar buiten haalt, buitenkant maakt, maar of hij een mantel van jaloerse liefde hangt om een geheim dat hij in de steen vermoedt; of misschien ook wel juist alsof hij iets, iets innigs, iets van zichzelf, in zijn eigen verbeelding in de steen wil opsluiten. En de buitenkant, het beeld, dat is een teken van verzwe- genheid, een mysterieuze mantel, een voorhang die voor een levensgeheim gevallen is." Eén van de geliefde thema's van Van Stuivenberg was dat van moeder en kind. Ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van Schiedam schonk nota bene de gemeente Rotterdam aan Schiedam een beeld van haar eigen zoon met dit thema. Het heeft slechts korte tijd op de Grote Markt gestaan, omdat het herhaaldelijk slachtoffer was van vandalisme. In december 1988 overleed Piet van Stuivenberg, waarna het Stedelijk Museum Schiedam een kleine herdenkingstentoonstelling aan hem wijdde.^ Literatuur C. van der Geer, 'Al die dingen moeten in stilte geboren worden', De Schiedamse Gemeenschap 18 (1966) nr. 9, pp. 230-233. P.A. Scheen, Lexicon Nederlandse Beeldende Kunste naars 1750-1950dl. II, 's-Gravenhage 1970, p. 412. Zaalpapier Piet van Stuivenberg, 1989, Stedelijk Museum Schiedam. P.M.J. Jacobs, Beelden van Nederland, Bibliografisch handboekdl. II, Tilburg 1993, p. 446. Piet van Stuivenberg. (Foto; dhr. Collette uit Beeldbank Gemeentearchief Schiedam) Scyedam jaargang 42 nr. 1 15

Scyedam | 2016 | | pagina 15