al eeuwenoud; oorspronkelijk waren ze vooral bedoeld voor de afwatering, maar verwerden steeds meer tot open riolen. Af en toe kon bij eb dit stelsel (op Schieni- veau) gedeeltelijk doorgespoeld worden. Deze watertjes zijn pas in de jaren na de oorlog gedempt. De datering van de kaart is onbekend, maar gezien het feit dat de Kinderbuurt nog staat aangegeven, moet dit eind jaren twintig of eerder zijn geweest. Krakersactie De Brandersbuurt wordt tegenwoordig in ambtelijke kring aangeduid met de vreselijke naam SchieNoKo. (Schie, Noordvest, Korte Haven). De buurt is rond 1970 gesaneerd en dit is toen gepaard gegaan met hevig verzet van groepen mensen, die de soms pittoreske delen wilden behouden. Het zakkendragershuisje werd behouden door een krakersactie. Men maakte ruimte voor brede wegen die, volgens de toen heersende opvatting, de auto een goede toegang tot het centrum moesten geven. In dat kader werd de smalle Ooievaars- brug door een brede brug vervangen. De inzichten zijn inmiddels veranderd. De beschikbare verkeersruimte is nu kunstmatig weer versmald en dat geldt ook voor de brug. In de Brandersbuurt zijn geen straatnamen die herinneren aan het brandersverleden, maar wel aan de tijd daarvóór. 'Achter de Teerstoof' slaat op de visserijschepen die geteerd werden. 'Raam' op de linnenfabricage, waarbij de tussenproducten op ramen te drogen hingen. In deze buurt woonden zowel de familie Radema- cher als de familie Kleipool. Beide families worden hieronder beknopt beschreven. Het zijn een (voor het grote publiek onbekende) bekende familie en een onbe kende familie. Hun namen komen niet meer voor in Schiedam. De familie Kleipool Op 30 juni 1743 trouwde in Schiedam Maria Büscher met Rein Kleipool. Opmerkelijk is dat zij beiden uit het Duitse dorp Beckum in Münsterland kwamen. Zij gingen wonen in de Klootjessteeg, vlak bij het Raam en Achter de Teerstoof. Van 1707 tot 1767 waren er al verschillende opvolgende Kleipools als brander in Schiedam ingeschreven. In Weesp (de andere bran- dersstad) kwam de naam ook voor. Of dat allemaal familie was, is niet bekend. Wij beperken ons tot Rein en zijn nazaten. Wat Rein deed voor de kost weten we niet, maar in 1753 kreeg hij het 'klein burgerrecht', wat De foto van een onbekende maker van omstreeks 1895 toont het Raam met een scheepje en met een drijvende stoomheistelling. De huizen links op de achtergrond staan op de Noordmolenstraat. Foto: J.F.H. Roovers. (Gemeen tearchief Schiedam, beeldnummer 08319). 18 Scyedam jaargang 42 nr. I

Scyedam | 2016 | | pagina 18