voor de worstmakerij. Op de eerste verdieping waren een voorkamer en een slaapkamer en op de zolder bevonden zich de slaapkamers voor de kinderen. Van der Geer had geen eigen ruimte om te slachten. Hij deed dat in de werkplaats van collega C. van der Most. Deze had een slagerij op de hoek van het Broersveld en het Herenpad en op het Herenpad een werkplaats. Toen in 1942 het openbaar slachthuis (abattoir) aan de Vlaardingerdijk geopend werd, slachtte Van der Geer daar zijn koeien, totdat het zelf slachten niet meer toegestaan was. Hij kocht zijn vee meestal op de veemarkt in Rotterdam bij de Goudse Rijweg. Dat was nog een zaak van onderhandelen met de veehandelaar, met handje klap, om tot een overeenstemming over de prijs te komen. Het was zaak om het gewicht van de koe goed in te schatten! 'Rooie Jaap' regelde dat de gekochte koe via één van de veevervoerders naar Schiedam kwam. Deze bekende figuur op de veemarkt was een tussenpersoon voor de kopers van koeien en de veetransporteurs. Beuling In de worstmakerij werden verschillende soorten worst, zult, rolpens en hammen gemaakt en zo nodig in de rookkast met eikenmot gerookt. Een specialiteit van Van der Geer was beuling (smalle leverworst). Er kwamen nogal eens klanten die een stuk beuling meenamen. Dat gold bijvoorbeeld voor mensen die bij de bushalte stonden te wachten. Dikwijls waren dit zeeloodsen die teruggingen naar hun basis. Er waren zo'n twee a drie knechten, die meehielpen in de winkel en ook de uitbrengwijk verzorgden. Cor Bergkotte was vele jaren bij Van der Geer in dienst, tot zijn vijfenzestigste jaar. Cor slachtte samen met zoon Kees de koeien. Er was ook een dienstbode. Van der Geer wilde niet dat zijn vrouw meehielp in de winkel. Zij deed het huishouden, verzorgde de koffie en de thee, verrichtte hand- en spandiensten in de worstrokerij en ving de mensen op die wat langer een praatje wilden maken. Haar man stuurde ze dan door naar achteren, naar zijn vrouw. Piet stopte met werken na de overdracht aan zijn Met koe voor de winkel. Eerste van rechts (kleine jongen) Kees van der Geer, daarnaast vader Piet van der Geer en daarnaast knecht Cor Bergkotte. Uiterst links knecht Leen de Boer (1934). (Foto: auteur) Scyedam jaargang 42 nr. 1 25

Scyedam | 2016 | | pagina 25