In memoriam Truus Verwey Op 6 januari is Mevrouw G.D. Verwey - de Graaff (voor veel schiedammers Truus) overleden. Op haar overlijdens bericht stond een couplet van een lied van Joke Smit uit 1981, dat begint met: "Er is een land waar vrouwen willen wonen, waar vrouw-zijn niet betekent: tweederangs en bang en klein". Actueler kan bijna niet. Het gehele lied is tijdens de begrafenisplechtigheid voorgedragen. Truus heeft het zelf uitgekozen. Dit karakteriseert deze bijzondere vrouw. Maatschappelijke betrokkenheid, emancipatie en vooral ook zelf de regie in handen houden. Truus is op 19 april 1926 in Den Haag geboren. Na haar opleiding werd ze onderwijzeres in Zevenhuizen en daarna directeur van achtereenvolgens twee scholen in Schiedam. Ze was getrouwd met Goos Verwey, een bekende drukker in Schiedam, met wie zij de liefde voor kunst deelde. Truus heeft veel voor onze stad betekend. Al vroeg was ze als lid van de Partij van de Arbeid actief in de gemeentelijke politiek. Ze werd in 1966 gekozen voor de gemeenteraad en meteen benoemd als wethouder. Die post heeft ze tot 1974 bekleed. In die periode trad ze ook op als locoburgemeester. Ze was als wethouder verantwoordelijk voor de portefeuille Onderwijs, Cultuur en Sport. Onderwerpen die voor haar heel belangrijk waren. Ze schilderde zelf, was zeer belezen en had grote belangstelling voor moderne kunst. Het blijkt ook uit de initiatieven die ze als wethouder op dit beleidsterrein heeft ondernomen. Zij was onder andere verantwoordelijk voor de allereerste nota Cultuur van Schiedam, waarmee ze het cultuurbeleid van de gemeente voor jaren een gezicht heeft gegeven. Voor haar verdiensten voor de stad kreeg zij op 18 januari 2008 de Aleidapenning van de stad Schiedam. Truus stond voor haar mening en idealen en liet zich niet snel van de wijs brengen, eigenschappen die in de politiek onontbeerlijk zijn. Het Stedelijk Museum Schiedam lag haar na aan het hart. Ze heeft zich op alle mogelijke manieren ingezet voor het museum. Samen met haar man Goos Verwey heeft ze belangrijke kunstwerken aan het museum geschonken. Kunstwerken die een verrijking zijn van de huidige collectie van het museum. Verder heeft ze jarenlang zitting gehad in het bestuur van de Vrienden van het Museum en bleef ze lang als vrijwilliger bij het museum betrokken. Truus was iemand met een grote interesse in maatschap pelijke ontwikkelingen. Het bleef niet bij belangstelling alleen. Zij was ervan overtuigd dat je je op allerlei manieren voor de gemeenschap moest inzetten, in de politiek of daar buiten. Op hoge leeftijd was ze nog voorzitter van de cliën tenraad van het St. Jacobs Gasthuis waar ze de laatste jaren woonde. Ze was de zelfstandige en geëmancipeerde vrouw pur sang, die zelfbepaalde hoe ze haar leven inrichtte en die maatschappelijk zeer betrokken was. Iemand waar we een voorbeeld aan kunnen nemen. Haar familie, vrienden en Schiedam zullen Truus missen. Nico van der Windt Julia Snikkers De foto is afkomstig uit het boekje 'Sieraden de keuze van Schiedam' uit 2005. Uitgegeven door Galerie Marzee, Nijmegen.De fotograaf is Pieter Huybrechts.

Scyedam | 2016 | | pagina 2