de geestelijkheid in plechtig kerkelijk gewaad zou meetrekken, onder bescherming van de stedelijke schutterij. Maar hier stak koning Willem I een stokje voor; het zou de aanhangers van andere religies te zeer prikkelen. Uiteindelijk werd de tocht niet te voet afgelegd, maar in negen koetsen, die door de aanzienlijke families beschikbaar waren gesteld. Op 14 november 1824 was het kerkgebouw voltooid en vond de inzegening plaats. De gouverneur van Zuid-Holland en de burgemeester van de stad woonden de plechtigheid bij, die verricht werd door de provinciaal van de dominicanen: pater Pruijm- boom o.p. Een dag later, 15 november, werd in het nieuwe kerkgebouw de eerste plechtige heilige Mis opgedragen. Die dag was niet zonder reden gekozen. Het was de verjaardag van Jan Nolet, die ook financieel - veel tot de bouw van de kerk, die wij nog steeds kennen als de Havenkerk, had bijgedragen. De oude schuilkerk tussen Dam en Korte Haven werd verkocht en afgebroken. De heer Jan David Meijer bouwde op die plek een branderij: toepasse lijk heette deze 'de Kerk'. Later vestigde zich hier de firma Kappelhof en Hovingh. In 1968 brandde het pand tot de grond toe af. Bijkerk In de Havenkerk zijn duidelijk de sporen te vinden van de dominicaanse geest (zie hiervoor ook Scyedam 2015, nr. 1 en 3). De preekstoel is een belang rijk element voor de predikheren, dus van grootse allure. Dominicaanse heiligen zijn afgebeeld in de kerk, zoals Raymundus van Pennafort, Vincentius Ferrerius, Catharina van Sienna en uiteraard Dominicus zelf. De parochie breidde zich spoedig uit. In 1867 werden Oud- en Nieuw-Mathenesse bij de gemeente Schiedam gevoegd. Het Singelkwartier ontstond, de Havenkerk werd te klein, maar hoe kwam men aan de benodigde gelden voor een nieuwe kerk? Veel hebben de katholieke Schiedammers in deze periode te danken aan de familie Van der Burg. Het kinderloze echtpaar Joannes en Columba van der Burg-Straathof (bijgenaamd: de doffer en de duif) kunnen beschouwd worden als de stichters van de kerk, die nu de Liduinabasiliek heet. Zij schonken een groot stuk land voor kerk en pastorie, het rijk gebeeld houwd hoofdaltaar, de kruiswegstaties (waarin zij in de veertiende statie samen werden afgebeeld) en een stel misgewaden. De Heer Jan van der Burg afgebeeld op de veertiende kruiswegstatie in de Liduinabasiliek. (Foto: auteur) Scyedam jaargang 42 nr. I 31

Scyedam | 2016 | | pagina 31