In 1878 werd met de bouw begonnen. De architect was E. Margry, leerling van de bekende bouwmeester Cuypers. In 1881 werd de kerk geconsacreerd en bleef tot 1896 bijkerk van de de St. Jan de Doperkerk. Toen werd het een zelfstandige parochie onder de naam Onze Lieve Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans. Het waren de jaren van het Rijke Roomse leven. De rooms-katholieke zuil had veel invloed, op allerlei terreinen van het leven. Iedere zondag waren er vijf Heilige Missen, er zaten lange rijen mensen voor de biechtstoelen, de geloofsgemeenschappen groeiden en bloeiden. Grote veranderingen Maar de tijden veranderden vanaf midden jaren zestig. Ontkerkelijking en leegloop van de binnen stad maakte dat er in korte tijd twee rooms katho lieke kerken moesten verdwijnen uit het centrum van Schiedam. De Liduinakerk werd gesloopt, en de Havenkerk ging in 1974 over naar de wereldzen ding van Johan Maasbach. De paters dominicanen vertrokken in 1967 uit de Havenkerk en Singelkerk en concentreerden zich volledig op de zielzorg in de wijk Nieuwland waar in 1965 een nieuwe St. Jan de Doperkerk verrees, aan de Mgr. Noienslaan. In 1999 is deze kerk gesloopt en vervangen door een kleinere behuizing, de St. Jan de Doper-Visitatiekerk, waar pater Leo de Jong o.p. nog geregeld voorgaat in de eredienst. Dus er is nog steeds een dominicaan in Schiedam; dit jaar kan met recht gevierd worden, dat deze predikheren vierhonderd jaar in deze stad aanwezig zijn.^ Literatuur Mr. Vincent A.M. van der Burg, De Katholiek gebleven tak van het middeleeuwse geslacht Van der Burch, Zeist 1979. Leon. Ralph. De Jong o.p., en sindsdien woont God in Nieuwland.verhalen over katholieke Schie dammers en hun geloof, Schiedam 1999. Anoniem', Terugblik en herinneringen van oud pastores van de St. Jan de Doperkerk aan de Mgr. Noienslaan, Schiedam 1999. Pater Bert Robben o.p. (geboren Schie dammer en ooit pastoor in Nieuwland) schetst in 1999 de veranderingen die hij in korte tijd meemaakte in kerkelijk Schiedam; 'Nu de kerk aan de Noienslaan binnenkort wordt afgebroken, raakt me dat meer dan ik het beschrijven kan. Zo zal het de meeste parochianen vergaan. Van nabij heb ik meegemaakt dat de Haven kerk gesloten werd en aan Maasbach verkocht. Eind 1967 ging ik daar voor in de laatste Eucharistieviering. De Liduina kerk, waar ik gedoopt ben, is al geruime tijd geleden afgebroken. Nu gaat de kerk aan de Noienslaan tegen de grond. Eén Schiedams kerkgebouw strekt mij tot troost en bemoediging. De Singelkerk, waar ik eens misdienaar was en in 1957 mijn eerste heilige Mis opdroeg, is inmid dels tot basiliek verheven! Huwelijk in de Havenkerk. Echtpaar Snel-Van der Meer, 1960. (Foto: Fam. Snel) 32 Scyedam jaargang 42 nr. I

Scyedam | 2016 | | pagina 32