Stadskroniek linaen Bijzondere dingen 'Schiedammers maken' is vaag en een onafgemaakte zin. Wat mij betreft had de gemeente die uitgebreid tot 'Schiedammers maken bijzondere dingen', want dat zal de bedoeling wel zijn geweest van de creatieve geesten die er mee op de proppen kwamen. De geschiedenis biedt voldoende bewijsmateriaal voor deze stelling. Schiedam is nooit een koopstad geweest. Evenmin heeft het universiteiten of illus tere scholen geherbergd. Grote geleerden kozen hier in het verleden nooit domicilie. Integendeel, zij verhuisden om elders carrière te maken zoals de grote sinoloog J.J.M. de Groot, broer van M.C.M. Nee, Schiedam moest het altijd hebben van haar ambachtelijke kennis; we waren geen wetenschap pers maar we hadden wel know how. Schiedam is altijd een stad geweest waar ze bijzondere dingen maakten. Moutwijn stoken betekent het beheersen van gecompliceerde biochemische processen. Voordat de chemische wetenschap en de biologie in de negentiende eeuw onthulden wat zich in een beslagbak en een geladen (niet gevulde) distilleer ketel daadwerkelijk afspeelde, was de kwaliteit een kwestie van aanvoelen, van aanleg en van talent. Deze stad heeft tot haar eeuwigdurende schande nog nooit een straat genoemd naar Oetger Nachtegael die al vóór 1500 in Schiedam een drukkerij annex uitgeverij exploiteerde. Ook de typografie is in staat tot het leveren van bijzondere dingen. Nachtegael was maar een voorloper. De Schiedamse drukkers leerden toveren met kleuren toen de distillateurs prachtig vormgegeven etiketten van hen verlangden, vaak met goud en al. Glas blazen is au fond net zo'n wonderlijk vak als moutwijn stoken. Alleen zijn het hier niet de wetten van chemie en biologie die aan de dag treden, maar die van de natuurkunde. Was dit een website en geen papieren magazine, ik kon nog een tijdje doorgaan. Nu moet ik het bij deze drie voorbeelden laten. Op zich vormen zij al voldoende bewijs dat Schiedammers al eeuwenlang bijzondere dingen maken. Moderne bedrijven als Huisman of Hatenboer staan dan ook in een oude traditie. De binnenstad legt getuigenis af van dit verleden. Daarom blijven de monumenten en de geschiedenis van Schiedam belangrijke bouwstenen voor een welvarende toekomst. Want dit staat als een paal boven water: als je bijzondere dingen wilt maken, ben je met je zaak in Schiedam wellicht beter op zijn plaats dan elders in Nederland.-^ Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 42 nr. 1 35

Scyedam | 2016 | | pagina 35