Een nieuw pand Was het jaar 1912 voor Kees en Anna al de start van een nieuw en beroepsmatig leven, het jaar 1918 was opnieuw zon ijkpunt. De zaken gingen zo voorspoedig dat gezocht moest worden naar een grotere winkel. Hoogstraat 90, waarin een winkel in krui denierswaren van Oosthof had gezeten, stond al enige tijd leeg en zij besloten dit pand te kopen. Het pand voldeed niet aan de moderne eisen van die tijd. Om het grondig te laten renoveren vroeg Kees in februari 1918 een bouwvergunning aan. Deze werd vrij spoedig afgegeven en archi tect N. Krabbendam, die zijn werkplaats had aan de Korte Haven 38, brak het pand, op twee buitenmuren na, geheel af en bouwde het opnieuw op in een neo-classistische stijl. Het verbouwen duurde negen maanden. Op 26 oktober 1918 werd de winkel feestelijk geopend met uitnodigingen aan de vaste relaties. Het nieuwe pand straalde allure uit, passend bij het vakmanschap van Kees Verkade, en werd daardoor een juweel in de kroon van de Hoogstraat. Hiermee gaf hij ook als het ware zijn visitekaartje af: C. Verkade dé juwelier van de Hoogstraat. AANVRAAG. Het valt op dat Verkade in het begin regelmatig in de Schiedamsche Courant adverteert. Het valt nog meer op dat, juist wanneer in 1929 de Beurskrach ook Schiedam in haar greep kreeg, Kees sporadisch en zo minimalistisch mogelijk adverteerde. Het was niet nodig. Verkade kreeg meer klanten dan hij aan kon. Ook in deze crisisjaren gold dat vakmanschap en kwaliteit loonde. De persoonlijke benadering - het zich verplaatsen in de klant en zien wat er mogelijk was - werd zeer gewaardeerd. De zaak trok klanten uit alle geledingen van de samenleving aan. Katholieken, hervormden of socialisten wisten de weg naar Verkade te vinden. En dat in een tijd van verzuiling! Uiteindelijk bleven er van de zeven horlogemakers op de Hoogstraat in 1934 nog vijf over. Dat valt nog mee, gezien het hoge aantal werklozen dat Schiedam in die jaren telde. Immers, geld had men niet. In 1937 wordt de eerste mijlpaal gehaald: Juwelier C. Verkade bestaat 25 jaar. De Verkades waren geen echte feestvierders. Maar toch konden zij er niet hele maal omheen; de gevel werd versierd met bloemen en de vlaggen werden feestelijk uitgehangen. De Schie damsche courant van 26 oktober 1937 meldde dat: ....en binnen staan 10-tallen bloemstukken, alles ter ere van het zilveren zakenjubileum van deze gouds mederij, uurwerk- en opticienszaak'. Verkade ontving van zakenrelaties onder meer een artistieke plaquette met inscriptie, een model van een zeventiende eeuws Fam. C. Verkade, december 1918. (Archief O. Bode) Vergunning bedoeld in art. 5, ie lid sub a der Woningwet De ondergeteekende__. eigenaar van het perceel kadaster Sectie N#. //JJL gelegen aan de /7 N°. qvraagt vergunning om.. .^g> m- 'Ae a—ruMs JonJtir» AC waarvoor hjj hierbij overlegt, de stukken bedoeld in art. 156 en 157 der Bouwverordening, bestaande in .y...... omschrijvingen en teekeningan- allen in drievoud en onder teekend door den aanvrager. De uitvoering van het werk is opgedragen t terwijl als leider zal optreden: N.D. Deze aanvraag is in tweevoud in te leveren: ten kantore van het Bouwtoezicht. Weatvest HO. Aanvraag bouwvergunning door C. Verkade in 1918. (Archief O. Bode) 8 Scyedam jaargang 42 nr. 1

Scyedam | 2016 | | pagina 8