Hij was leergierig en volgde allerlei cursussen en opleidingen. Zo doorliep hij ook de Handelsavond school, waar hij Engelse handelscorrespondentie volgde. Daarnaast behaalde hij in 1925 in Utrecht zijn vakdiploma horlogemaker. Engels was zijn passie, iets wat hem later goed te pas zou komen, toen hij op de boot naar Engeland kennis maakte met Ella Gallagher. Cor en Ella gingen in Engeland, South Shields, een plaatsje aan de monding van de Tyne op 24 maart 1938 in ondertrouw. De huwe lijksvoltrekking vond al op 7 april van hetzelfde jaar in de English St. Mary's Church aan de Pieter de Hoochweg te Rotterdam plaats. Het echtpaar betrok op een steenworp afstand van de winkel een woning op Hoogstraat 86b. Deze woning was boven de kledingwinkel van Klumpers. In 1946 werd hun enige kind, Astrid Johanna geboren. Omdat op papier de juwelierszaak op naam stond van de familie Bitter vond Kees het tijd worden dat de firma in handen kwam van de familie Verkade. Dit had natuurlijk alles te maken met het feit dat Cor de zaak in de toekomst zou overnemen. In 1941 ging de familie Bitter hiermee akkoord en werd de firma officieel geregistreerd als Juwelier C. Verkade. De oorlogsjaren Ook voor de juwelierszaken waren 1940-1945 moei lijke tijden. Verkade maakte daar geen uitzondering op. Sieraden, etc. werden bijna niet meer verkocht. Iedereen nam een afwachtende houding aan. Het enige wat nog goed liep waren de reparaties. Net als zovele Nederlanders had de familie Verkade niet veel op met de bezetters. Zeker Anna niet. Zij stak dat niet onder stoelen of banken. Zoals, toen er op een dag een Duitse militair de winkel binnenkwam, Anna duidelijk liet blijken geen prijs te stellen op zijn klan dizie. Gelukkig had dit voor haar geen consequenties. Een gemis voor de winkel was wel dat Cor, evenals zo vele jonge mannen in Rotterdam en Schiedam, in Duitsland te werk werd gesteld. Gelukkig niet in de wapenindustrie maar als opticien. Kees en Anna waren nu weer volledig op elkaar aangewezen om de winkel door de oorlog te loodsen. schip, een metalen asbak en diverse fruitmanden. Zelf liet Verkade zich ook niet onbetuigd: elke koper kreeg in de feestweek een zilveren aandenken. Tijdens het jubileum vonden Cees en Anna de tijd rijp publieke lijk kenbaar te maken, dat hun zoon Cor de opvolger zou worden. Cor Verkade in de zaak Al op 15-jarige leeftijd werkte Cor bij zijn vader in de zaak en zo leerde hij haast spelenderwijs het vak: een horloge uit elkaar halen, schroefje voor schroefje, radertje voor radertje en veertje voor veertje en dan weer in elkaar zetten, alles handwerk. Hij had gevoel en liefde voor het ambachtelijke werk. Dat weerhield hem er niet van de Hogere Burger School (HBS) te volgen en te voltooien. En daar bleef het niet bij. 1 -:.s* De familie Verkade in 1937 voor het pand bij het 25-jarig jubileum: links zoon Cor Verkade, rechts Anna Bitter en Kees Verkade. (Archief O. Bode) Scyedam jaargang 42 nr. 1 9

Scyedam | 2016 | | pagina 9