van die bevestiging werden gegeven, maakten de Frankelandse kerk tot het middelpunt van de viering. Liduinaramen In 1933, bij het vijfde eeuwfeest van Liduina, was dat nogmaals het geval. Twee jaar daarvoor al was de officiële naam van de parochie veranderd in die van Liduina. Maar ook na de Tweede Wereldoorlog bleef deze kerk het middelpunt van de Liduinadevotie. In de jaren vijftig werd de kerk zelfs een 'pelgrimsoord van betekenis' genoemd. In die jaren ook werd de aanzet gegeven voor een inzameling, ter vervanging van de ramen in het priesterkoor, die verpulverd waren. Deken Reinen, pastoor van de kerk, wilde bij het eeuwfeest in 1958 de ramen vervangen hebben door tien Liduinaramen. Hij kreeg hiervoor in 1954 bisschoppelijke toestemming. De ramen kwamen er en werden vervaardigd door de bekende Schiedamse glazeniers Frits en André Henderickx. De kosten bedroegen ruim 32.000 gulden, ingezameld met de dubbeltjes en de kwartjes van de parochianen. In 1956 werden de ramen geplaatst. Veiling Maar welk een omslag in mentaliteit boden de jaren zestig. De kerken liepen leeg, niet alleen in Schiedam, waar bovendien de binnenstad leegliep. Overal werden kerken gesloten, zoals ook de Sint Jans- of Havenkerk. Ook de Frankelandse kerk, zoals die in de wandeling werd genoemd, deelde dit lot: op zondag 29 september 1968 werd de laatste dienst gehouden. De kosten voor het onderhoud van de kerk waren niet meer door de parochie op te brengen. Het kerkgebouw werd verkocht aan een bouw- en exploitatiemaatschappij. Een aantal interieuronderdelen werd ondergebracht in de Singelkerk, de rest van het interieur werd bij opbod verkocht. Hiertoe behoorden onder andere veertien kapitale schilderijen van A. Canta, voorstel lende de Kruiswegstaties, zeventien grote en kleine eiken kerkbeelden, zeven godslampen, koperen en zilveren kandelaars, eiken zijaltaren, communie banken, processievaandels etc. De veiling van de goederen vond plaats op 11 december 1968. Het orgel zou worden overgebracht naar een klooster in de nabijheid van het Franse Dijon. Zo werd beweerd althans. Anderen beweren dat het ten onder is gegaan bij de sloop. Zo zonde Die sloop vond plaats in april van het jaar 1969. Met pijn in het hart zagen Schiedammers de kerk, inclu sief de met zoveel inspanningen verworven Liduina ramen, ten onder gaan. En het waren niet alleen paro chianen die ontroerd waren. De latere burgemeester Scheeres zou verklaren: "Ik woonde net in Schiedam, zat nog niet in de politiek. Ik heb bij de sloop staan kijken met tranen in mijn ogen. Zo zonde! Dat we dat hebben laten gebeuren". Ook de geboren Schie dammer Pieter van Vollenhoven zou zich, in een televisieprogramma, in soortgelijke woorden uitlaten. Hij vond dat Schiedam door de sloop van deze kerk voor altijd zijn gezicht kwijtraakte. Maar er is één troost: de kerk mag dan weg zijn, het archief van de kerk is grotendeels bewaard gebleven. Het kan door iedereen geraadpleegd worden in de studiezaal van het Gemeentearchief. Bronnen: Gemeentearchief Schiedam, archiefnr. 67 (Frankelandse kerk) inv. nrs. 92, 347, 358, 362. Idem, Krantenbank via www.schiedam.nl/Def/Gemeentear- chief/Archieven-en-Collecties/Krantenbank.htmlLite ratuur: R. Pluijm, De Frankelandsekerk in Schiedam in 'Scyedam' vol. 34 nr. 2, Redactie, 'Beelden van Liduina, Heilige van Schiedam, Schiedam 2015. Foto J.F.H. Roovers. Collectie Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 06732. Scyedam jaargang 42 nr. 2 49

Scyedam | 2016 | | pagina 13