Eewwel fMMgXmïl den waterkant zijn pijnlijken arm omhoog, onder welken 's middags boeren uit den omtrek hun schuiten met spoeling komen vullen. Het zijn bran derijen en distilleerderijen, omzwermd door mannen in versleten kleeren, gedost in regenjassen der onmogelijkste modellen, met doosjes of glazen dingen onder den arm: met hongerloon betaalde kommiezen, verloopen- armoedig evenals hun stadsmilieu. Een zoetige, kleffige, lauwe stank wasemt uit die deuren, uit die grachten, waar bij gootmondingen dampjes van warm water over drijven: groote gootsteenen gelijk van reusachtige knoeikeukens, een gekledder met viezigheid, een geflodder met water, van iets dat toch nooit is schoon te krijgen, een gevecht tegen De Hollandsche Revue 'De Hollandsche Revue' is in 1896 opgezet door Frans Netscher. Als auteur en redac teur had hij zijn sporen al verdiend in de tijdschriftwereld. Zijn proza was onder andere gepubliceerd in De Nieuwe Gids en Nederland. Hij wilde echter ook zijn eigen tijdschrift redigeren. Samen met uitgever Vincent Loosjes uit Haarlem besloot hij een tegenhanger van het Britse Review of Reviews te maken. Dit werd 'De Hollandsche Revue'. Het eerste nummer verscheen in januari 1896. Vijfentwintig jaar lang schreef en redigeerde Netscher in zijn eentje elk nummer. Het tijdschrift was zijn levenswerk lauwen stank die uit alles opstijgt, uit de deuren, uit de gevels, uit de grachten, uit de straatsteenen. Schiedam is een stad, die ons beklemd, angstig maakt door een ongeweten priestergekonkel, door haar jenever en haar kerken, door haar groote huizen bewoond door verarmoedde menschen en haar zoetstan- kige grachten, te vies nog om zich in te verdrinken: een Zwarte Stad. Schiedam benauwt ons door haar alkohol, die je overal lauw zoetig tegenslaat, en zijn priestermacht, die je achter vet-zwarte gesloten gevels bevroedt: een Zwarte Stad. Schiedam: een Dante-stad, une ville damnée. Waar een ongeluk, een failliet boven hangt, een plaats door een zwart Noodlot vervloekt, waar de vogels, die er over vliegen, dood in moeten neervallen.' Scyedam jaargang 42 nr. 2 51

Scyedam | 2016 | | pagina 15